Zespół aspergera (asperger) – Co to jest, objawy, terapie

Zespół aspergera

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o zaburzeniach rozwojowych, które mogą przybierać różny charakter. Dysfunkcje te są związane zarówno z deficytami dotyczącymi analizy otaczającego świata, jak i opóźnieniem rozwoju psychomotorycznego. Zaburzenia rozwojowe wpływają na prawidłowe funkcjonowanie społeczne dziecka. Jedną z przyczyn nieprawidłowego rozwoju może być zespół Aspergera, który uważa się za łagodniejszą formę autyzmu dziecięcego. Sprawdź, czym jest zespół Aspergera, jakie daje objawy oraz jakie są dostępne terapie.

Spis treści:

 1. Co to jest zespół Aspergera?
 2. Zespół Aspergera – objawy
 3. Zespół Aspergera – leczenie

Co to jest zespół Aspergera?co to jest zespół aspergera?

Zespół Aspergera nie jest chorobą, tylko zaburzeniem rozwoju układu nerwowego, które skutkuje trudnością w nawiązywaniu oraz podtrzymywaniu relacji międzyludzkich.  Mimo że występuje od lat, jest stosunkowo nowym symptomem, który pierwszy raz opisany został w roku 1944 przez austriackiego psychiatrę i pediatrę Hansa Aspergera, od którego nazwiska wzięła się nazwa tego symptomu. Zespół Aspergera uważa się za łagodną odmianę autyzmu, gdyż objawy są bardzo podobne.

Asperger jest ciężki do zdiagnozowania u małych dzieci, gdyż w przypadku tego zespołu rozwój umysłowy jest prawidłowy, co nie ma miejsca np. u osób chorujących na autyzm.

Fakt ten sprawia, że zespół Aspergera pozwala na samodzielne funkcjonowanie, jednak wykazuje problemy w nawiązywaniu relacji społecznych, co często powoduje stres i skutkuje wycofaniem. Osoby zmagające się z tym symptomem zamykają się w swoim świecie i skupiają się jedynie na własnych zainteresowaniach, przez co często nazywa się je ekstrawertykami.

Różnicę między autyzmem, a aspergerem doskonale obrazuje poniższa tabela:

Autyzm Asperger
Rozwój poznawczy Opóźniony W normie
Funkcje językowe Zaburzone W normie
Zainteresowania Przedmiotami Konkretną dziedziną życia
Kontakty międzyludzkie Brak zainteresowania Wykazuje zainteresowanie, jednak nie potrafi nawiązywać relacji
Sprawność motoryczna Prawidłowa Osłabiona

Jaka jest właściwa nazwa laryngologa?

Symptom występuje zazwyczaj wraz z zespołem sawanta, który jest stanem umysłu osób mających niski poziom ilorazu inteligencji, a jednocześnie wykazującymi przy tym niesamowite zdolności. Sawanci potrafią raz przeczytaną informację zapamiętać do końca swojego życia.

Zespół Aspergera – objawy

Zespol Aspergera daje objawy słabsze niż autyzm, dlatego dolegliwość diagnozuje się zazwyczaj dopiero między trzecim a ósmym rokiem życia dziecka. Początkowo objawy tłumaczy się jako niedojrzałość lub charakter danej osoby, a dopiero z czasem możemy zauważyć odstawanie pacjenta od jego rówieśników. Charakterystycznym objawem zespołu Aspergera jest bardzo silne zainteresowanie jedną, konkretną dziedziną życia i całkowite wycofanie się przy tym z życia społecznego.

Ponadto asperger daje objawy takie jak:

 • Kłopoty w relacjach międzyludzkich,
 • Całkowity brak empatii,
 • Trudności w porozumiewaniu się,
 • Brak potrzeby zawierania przyjaźni,
 • Zaburzenia w interakcjach społecznych,
 • Niechęć do współpracy,
 • Brak występowania więzi emocjonalnych,
 • Wykonywanie czynności według określonego schematu,
 • Wrażliwość na czynniki zewnętrzne (strach przed dźwiękami, światłem itp.),
 • Kłopoty z używaniem zaimków osobowych,
 • Ograniczenia w komunikacji niewerbalnej.

Zespół Aspergera – leczenie

W leczeniu zespołu Aspergera kluczowe znaczenie ma czas wykrycia symptomu, gdyż ważne jest szybkie wdrożenie terapii, która poskutkuje możliwością samodzielnego funkcjonowania osoby zmagającej się z tym symptomem. Nieleczone zaburzenia rozwoju skutkują pogłębieniem się dysfunkcji osobowościowych i emocjonalnych, co w przyszłości prowadzi do wystąpienia trudności w relacjach społecznych.

Terapia dopasowywana jest indywidualnie do zaburzeń pacjenta, jednak zazwyczaj opiera się na:

 • treningu behawioralno-poznawczym,
 • kształtowaniu umiejętności społecznych,
 • integracji sensorycznej,
 • terapii kognitywnej.

W niektórych przypadkach stosuje się również leczenie farmakologiczne, które ma za zadanie wyciszenie pacjenta. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku zespołu Aspergera możemy jedynie ograniczyć występowanie objawów, gdyż całkowite wyleczenie nie jest możliwe.

Często rodzice szukają również pomocy w medycynie niekonwencjonalnej, o czym świadczy popularność książki „Ukryte terapie”, której autorem jest Jerzy Zięba. Skuteczność tych metod jest jednak niepotwierdzona, a całkowite zaprzestanie leczenia, na rzeczy tych praktyk może skutkować pogorszeniem się stanu pacjenta.

Badania wykazały, że w leczeniu zaburzeń rozwojowych kluczową rolę odgrywa również odpowiedni sposób żywienia. Wysokocukrowe i przetworzone pokarmy wpływają na pogorszenie zachowania dzieci. Zalecaną dietą jest dieta ketogeniczna opierająca się na ograniczeniu węglowodanów oraz całkowitym wyeliminowaniu pszenicy, glutenu oraz kazeiny.

Ćwiczenia na brzuch - jakie ćwiczenia na brzuch i trening
Nowe Popularne Zdrowie

Ćwiczenia na brzuch – Jakie ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia i trening

Każdy z nas marzy o idealnej sylwetce. Pod tym pojęciem kryje się zazwyczaj płaski i umięśniony brzuch, który jest zmorą większości osób. To właśnie na nim w pierwszej kolejności odkładana jest tkanka tłuszczowa. Wystarczy chwila nieuwagi i na ciele zaczynają być widoczne pierwsze fałdki tłuszczu. Aby osiągnąć wymarzony efekt, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki […]

Read More
Ciąża i Dziecko Nowe Popularne

Sex porady i pytania – wszystko o seksie, pytania o seksie

Pomimo faktu, że coraz częściej mówi się o tym, że seks jest niezwykle istotny i powinno się o nim rozmawiać, wiele osób nadal traktuje go jak temat tabu. Wyrażanie się o nim z otwartością jest dla nas często bardzo trudne, przez co zwykle nasze obawy i pytania chowamy gdzieś na dnie umysłu. Niedosyt, brak spełnienia […]

Read More
Masło klarowane
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Masło Klarowane – Jak zrobić masło klarowane? Czy jest zdrowe?

W ostatnich czasach popularne są liczne rozważania na temat tego,  czy masło jest zdrowe. Różnorodne źródła przypisują odmienne analizy, przez co często trudno nam podjąć decyzję co do zakupu odpowiedniego produktu. Jak sytuacja ma się w przypadku masła klarowanego? Dowiedz się, jak zrobić masło klarowane oraz poznaj jego właściwości.

Read More