Zasięg Koronawirusa (Covid-19) – ilość zakażeń w Polsce [aktualizacja 10.08.2021]

4 marca 2020 r. w Polsce pojawił się pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. „Pacjentem zero” był 66-letni Mieczysław Opałka, mieszkaniec Cybinki w województwie lubuskim. Wirusem zaraził się prawdopodobnie podczas pobytu w Niemczech, a dokładniej uczestnicząc w karnawale w Düsseldorfie. Od tego czasu w naszym kraju rozpoczęto działania mające na celu zahamować rozwój epidemii rozprzestrzeniającej się na świecie. Zaczęto wprowadzać pierwsze ograniczenia m.in. zakaz organizowania imprez masowych. Chociaż obecnie ilość zakażeń w Polsce zmalała, koronawirus trwa nadal i wciąż budzi lęk i niepokój wśród wielu ludzi. Jak zatem dzisiaj wygląda pandemia w Polsce? Jaka jest liczba zachorowań? Ile osób wyzdrowiało, a ile zostało zaszczepionych? W poniższym artykule zawarte zostały najważniejsze dane statystyczne.  

Czym jest koronawirus?

Koronawirus lub po prostu COVID-19 jest chorobą zakaźną wywołaną przez nowo odkrytego koronawirusa. Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc zarazić się możemy poprzez kontakt z osobą, która kaszle, kicha bądź wydycha powietrze. Ze względu na to, że kropelki są dość ciężkie, opadają na różnego rodzaju powierzchnie. Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie higieny i częsta dezynfekcja rąk.

Wśród objawów świadczących o tym, że doszło do zakażenia koronawirusem, wyróżniamy:

 • Wysoką gorączkę,
 • Kaszel,
 • Duszność,
 • Bóle mięśniowe,
 • Biegunkę,
 • Wysypkę,
 • Zmęczenie,
 • Ból gardła,
 • Ból głowy,
 • Zapalenie spojówek,
 • Utratę smaku lub węchu.

U każdego pacjenta przebieg choroby jest inny. U większości nasilenie koronawirusa jest łagodne, bądź umiarkowane. Takie osoby nie wymagają hospitalizacji.

Jak wygląda aktualna sytuacja koronawirusa?

Wraz z nadejściem wiosny i nastaniem coraz cieplejszych dni, koronawirus powoli zaczął opuszczać nasze progi. Nadzieje na powrót do normalności i to, że epidemia w końcu zacznie słabnąć, przyniosło pojawienie się pierwszych szczepień. Ilość zakażeń w Polsce malała, a rząd znosił kolejne obostrzenia. Wydawać się mogło, że kryzys został zażegnany.

Niestety od pewnego czasu ponownie mówi się o tym, że na jesień nastąpi czwarta już z kolei fala, która spowoduje, że po raz kolejny znacznie wzrośnie liczba zakażeń. Polska jest krajem, w którym na dzień 29 lipca 2021  r. blisko 50% społeczeństwa zostało poddane chociaż jedną dawką szczepienia na koronawirusa, a mimo tego dane te są wciąż niewystarczające do tego, abyśmy mogli spać spokojnie.

Ponownie rozważa się wprowadzenie stosownych obostrzeń, lecz nie podjęto jeszcze decyzji, czy miałyby one dotyczyć całego społeczeństwa, czy też może osoby zaszczepione nie musiałyby się do nich stosować.

Wiele mówi się o tym, że przed koronawirusem uchronić może nas tylko szczepienie, które sprawia, że jesteśmy odporni na COVID-19 lub łagodnie przechodzimy przez zakażenie. Niestety wyczerpuje się pula osób zainteresowanych szczepieniami. Nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej zaobserwowano powolny spadek tempa szczepień.

Koronawirus – raport zakażeń

Poniższe dane przedstawiają, jak wygląda sytuacja związana z koronawirusem  na dzień 10.08.2021 r.
Ilość zakażeń w Polsce: 200
Osoby, które wyzdrowiały: 113
Przypadki śmiertelne: 0
Wyłącznie z powodu koronawirusa 0
Choroby współistniejące wraz z koronawirusem 0
Ilość wykonywanych testów:
Osoby na kwarantannie: 70 771
Wykonane testy: 46 681

Kwarantannie podlegają osoby, u których istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem. Obecnie trwa ona 10 dni. Procedura ta polega na tym, że osoba nią objęta nie może opuszczać miejsca zamieszkania. Początkowo na koniec kwarantanny wykonywany był test na obecność wirusa, jednak od dnia 2 września 2020 r. przepisy uległy zmianie i test wykonywany jest jedynie wtedy, kiedy osoba objęta dozorem wykazuje objawy choroby.

Szczepienia:
Wykonane szczepienia w dobie: 37 539
Ogółem 35 050 510
Pierwsza dawka 18 643 526
Dwie dawki 16 406 984
W pełni zaszczepieni 17 910 610
Ogólne statystyki:
Osoby, które wyzdrowiały: 2 654 677
Przypadki śmiertelne: 75 285
Osoby, które wyzdrowiały – świat 183 394 600
Przypadki śmiertelne – świat 4 317 447
Liczba łóżek i respiratorów:
Liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 6195
Zajęte łóżka 307
Liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 610
Zajęte respiratory 48

Liczba łóżek i respiratorów informuje nas o tym, ilu pacjentów przechodzi COVID-19 w sposób ciężki i wymaga hospitalizacji.

Ćwiczenia na brzuch - jakie ćwiczenia na brzuch i trening
Nowe Popularne Zdrowie

Ćwiczenia na brzuch – Jakie ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia i trening

Każdy z nas marzy o idealnej sylwetce. Pod tym pojęciem kryje się zazwyczaj płaski i umięśniony brzuch, który jest zmorą większości osób. To właśnie na nim w pierwszej kolejności odkładana jest tkanka tłuszczowa. Wystarczy chwila nieuwagi i na ciele zaczynają być widoczne pierwsze fałdki tłuszczu. Aby osiągnąć wymarzony efekt, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki […]

Read More
Ciąża i Dziecko Nowe Popularne

Sex porady i pytania – wszystko o seksie, pytania o seksie

Pomimo faktu, że coraz częściej mówi się o tym, że seks jest niezwykle istotny i powinno się o nim rozmawiać, wiele osób nadal traktuje go jak temat tabu. Wyrażanie się o nim z otwartością jest dla nas często bardzo trudne, przez co zwykle nasze obawy i pytania chowamy gdzieś na dnie umysłu. Niedosyt, brak spełnienia […]

Read More
Masło klarowane
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Masło Klarowane – Jak zrobić masło klarowane? Czy jest zdrowe?

W ostatnich czasach popularne są liczne rozważania na temat tego,  czy masło jest zdrowe. Różnorodne źródła przypisują odmienne analizy, przez co często trudno nam podjąć decyzję co do zakupu odpowiedniego produktu. Jak sytuacja ma się w przypadku masła klarowanego? Dowiedz się, jak zrobić masło klarowane oraz poznaj jego właściwości.

Read More