Szynszyle – Ile żyje, ceny szynszyli

Szynszyle – te małe, słodkie gryzonie zyskują swoich zwolenników na całym świecie. W środowisku naturalnym spotkamy je w Ameryce Południowej, jednak coraz częściej trzymamy je również w naszych domach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup nowego domownika, warto zaznajomić się z ich specyfiką, ponieważ mimo tego, że ich hodowla nie jest raczej trudna, to potrzebują odpowiednich warunków. Dowiedz się więcej o tych gryzoniach. Poznaj ceny szynszyli oraz zapoznaj się z tym, ile żyją.

spis treści:

  1. Szynszyl – charakterystyka
  2. Hodowla szynszyli
  3. Szynszyla – ile żyje
  4. Szynszyle – cena

Szynszyl – charakterystykaSzynszyle

Charakterystyczną cechą szynszyli jest ich gęsta, srebrzysta sierść. Niestety ze względu na to, że jest bardzo cenna, stała się również powodem do polowania na te zwierzęta, co z biegiem lat przyczyniło się do likwidacji prawie całego gatunku żyjącego na wolności. Jednocześnie szynszyla zyskuje na popularności jako jeden z domowych pupili.

Szynszyle możemy podzielić na dwa gatunki:

 • Chinchilla chinchilla – szynszyla krótkoogonkowa
 • Chinchilla lanigera – szynszyla mała

Do tej pory nie udało się udomowić żadnej szynszyli krótkoogonkowej, tak więc posiadani przez nas przedstawiciele tego gatunku, to zazwyczaj krewni szynszyli małej.

Na wolności szynszyle zamieszkują głównie suche tereny Andów. Spotkać je można zazwyczaj na wysokości od 3000 do 5000 metrów nad poziomem morza. Wyglądem przypominają wiewiórki, jednak są znacznie większe. Ich wielkość można porównać do wielkości niewielkiego królika. Warto wiedzieć, że te żyjące w warunkach hodowlanych są znacznie większe, niż szynszyla żyjąca na w środowisku naturalnym.

Hodowla szynszyli

Zwierzęta te są niezwykle towarzyskie oraz bardzo energiczne, dlatego potrzebują dość dużej klatki. Z chęcią zajmują się wspinaczką oraz są bardzo skoczne. Na wolności żyją w stadzie, dlatego niewskazane jest kupowanie tylko jednego osobnika.

Szynszyle nie lubią głaskania, znacznie bardziej wolą obserwację. Nie lubią też hałasu, dlatego nie są to polecane zwierzęta dla małych dzieci. Większość dnia szynszyle przesypiają, dlatego ich stanowisko powinno być raczej spokojne, ich aktywność jest głównie nocna. Klatka powinna być ustawiona jak najbliżej okna, ale jednocześnie chronić przed działaniem promieni słonecznych i przeciągami.

Na wolności szynszyle życie wiodą na otwartej przestrzeni, ale również w szczelinach oraz grotach, dlatego należy zadbać o odpowiednie wyposażenie miejsca, w którym będą przebywać.

W klatce powinny znaleźć się między innymi:

 • Domek,
 • Kuweta,
 • Poidełko,
 • Kołowrotek,
 • Paśniki,
 • Kawałki drewna.

Zwierzęta te są niezwykle rodzinne. Opieka nad młodymi sprawowana jest przez obojga rodziców, a w sytuacji zagrożenia stają się niezwykle agresywne. Nastroszona sierść, wyszczerzone zęby, a nawet próba ugryzienia – to wszystko można zaobserwować wtedy, kiedy czują się niepewnie. Co ciekawe, będąc w niewoli, podejmują również próby polania przeciwnika moczem.

Podstawowe wiadomości o szynszylach:
Dojrzałość płciowa 6-8 miesięcy
Długość ciąży 111 dni
Liczba młodych w miocie 1-4
Wiek odsadzenia od matki 12 tygodni

Wiesz skąd pochodzi mleczko kokosowe?

Szynszyla – ile żyje

Gryzonie coraz częściej pojawiają się w naszych domach, lecz zanim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć, na jak długo zostanie z nami nasz nowy szynszyl. Ile żyje ten mały osobnik, zależy głównie od tego, czy znajduje się na wolności, czy też jest przedstawicielem hodowlanym.

Przyjmuje się, że szynszyle żyją naprawdę długo. Większość osobników dożywa nawet kilkudziesięciu lat, dlatego, zanim zakupisz te gryzonie, musisz mieć świadomość tego, że jest to obowiązek na wiele lat. Nie wystarczy tylko zachwycać się ich wyglądem, ale trzeba również zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i stworzyć im dogodne warunki, ponieważ zwierzęta te są dość wrażliwe.

W naturalnym środowisku szynszyle dożywają średnio od 10 do 15 lat, a osobniki udomowione nawet od 18 do 22 lat. Rekordowy gryzoń przeżył prawie 30 lat. Na przedwczesne umieranie tych zwierząt wpływają głównie złe warunki hodowlane oraz choroby genetyczne.

Sprawdź jakie objawy występują po ugryzieniu pluskwy

Szynszyle – cena

Kupujemy szynszyla, jaka jest cena tego gryzonia? Jest to jedno z pytań, jakie zadajemy sobie zazwyczaj, decydując się na zakup pupila. Musimy przekalkulować wydatki, gdyż posiadane zwierzątko obciąży nasz budżet na wiele lat. Kilkadziesiąt lat, tyle żyje szynszyl. Cena gryzonia zależna jest zazwyczaj od jego płci, wieku, barwy i odmiany futra.

Koszt zakupu samca to wydatek około 100 zł, a samiczki 150 zł, jednak należy liczyć się z tym, że to nie wszystko. Do budżetu dodać należy klatkę oraz jej całe wyposażenie. Pamiętaj, dobrze przekalkuluj zarówno swoje możliwości mieszkaniowe, jak i finansowe. Dobrej jakości karma, wizyty kontrolne, czy też leczenie, to wszystko kosztuje.

Cukinia - właściwości, wartości odżywcze i witaminy
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Cukinia – właściwości, wartości odżywcze i witaminy

Cukinia jest podstawowym składnikiem wielu potraw. Cenimy ją zarówno ze względu na jej walory smakowe, jak i wartości odżywcze, które odpowiadają za  nasze dobre samopoczucie.  Jako że zawiera niewielką ilość kalorii, jest szczególnie polecana dla osób przebywających na diecie. Sprawdź, jakich wartości odżywczych i witamin dostarcza cukinia oraz jakie są jej właściwości.

Read More
Ziemniaki - Właściwości i rodzaje ziemniaków
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Ziemniaki – Właściwości i rodzaje ziemniaków

Ziemniaki często bywają jedynie dodatkiem do głównego dania i uważamy je za zbędny składnik naszej diety. Chociaż są niezwykle popularne,  bywają również niedocenione. Ciągle zbyt mało mówi się  o wartościach zdrowotnych, jakie niesie za sobą regularne spożywanie tego warzywa, przez co dużo ludzi myśli, że eliminując je z diety, niczego nie traci. Niestety jest to […]

Read More
Nowe Popularne Zdrowie

Endokrynolog (endokrynologia) – co leczy i od czego jest endokrynolog?

Odczuwasz ciągłe zmęczenie i osłabienie? A może tracisz na wadze lub wręcz przeciwnie mimo ciągłych wyrzeczeń nadal przybywa Ci kilogramów?  Może być to znak, że potrzebujesz wizyty u lekarza endokrynologa. Endokrynologia jest ważną specjalizacją medyczną, która kojarzy nam się zazwyczaj z chorobami tarczycy, jednak jej zakres jest znacznie szerszy. Dowiedz się, czym się zajmuje endokrynolog […]

Read More