Szynszyle – Ile żyje, ceny szynszyli

Szynszyle – te małe, słodkie gryzonie zyskują swoich zwolenników na całym świecie. W środowisku naturalnym spotkamy je w Ameryce Południowej, jednak coraz częściej trzymamy je również w naszych domach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup nowego domownika, warto zaznajomić się z ich specyfiką, ponieważ mimo tego, że ich hodowla nie jest raczej trudna, to potrzebują odpowiednich warunków. Dowiedz się więcej o tych gryzoniach. Poznaj ceny szynszyli oraz zapoznaj się z tym, ile żyją.

spis treści:

  1. Szynszyl – charakterystyka
  2. Hodowla szynszyli
  3. Szynszyla – ile żyje
  4. Szynszyle – cena

Szynszyl – charakterystykaSzynszyle

Charakterystyczną cechą szynszyli jest ich gęsta, srebrzysta sierść. Niestety ze względu na to, że jest bardzo cenna, stała się również powodem do polowania na te zwierzęta, co z biegiem lat przyczyniło się do likwidacji prawie całego gatunku żyjącego na wolności. Jednocześnie szynszyla zyskuje na popularności jako jeden z domowych pupili.

Szynszyle możemy podzielić na dwa gatunki:

 • Chinchilla chinchilla – szynszyla krótkoogonkowa
 • Chinchilla lanigera – szynszyla mała

Do tej pory nie udało się udomowić żadnej szynszyli krótkoogonkowej, tak więc posiadani przez nas przedstawiciele tego gatunku, to zazwyczaj krewni szynszyli małej.

Na wolności szynszyle zamieszkują głównie suche tereny Andów. Spotkać je można zazwyczaj na wysokości od 3000 do 5000 metrów nad poziomem morza. Wyglądem przypominają wiewiórki, jednak są znacznie większe. Ich wielkość można porównać do wielkości niewielkiego królika. Warto wiedzieć, że te żyjące w warunkach hodowlanych są znacznie większe, niż szynszyla żyjąca na w środowisku naturalnym.

Hodowla szynszyli

Zwierzęta te są niezwykle towarzyskie oraz bardzo energiczne, dlatego potrzebują dość dużej klatki. Z chęcią zajmują się wspinaczką oraz są bardzo skoczne. Na wolności żyją w stadzie, dlatego niewskazane jest kupowanie tylko jednego osobnika.

Szynszyle nie lubią głaskania, znacznie bardziej wolą obserwację. Nie lubią też hałasu, dlatego nie są to polecane zwierzęta dla małych dzieci. Większość dnia szynszyle przesypiają, dlatego ich stanowisko powinno być raczej spokojne, ich aktywność jest głównie nocna. Klatka powinna być ustawiona jak najbliżej okna, ale jednocześnie chronić przed działaniem promieni słonecznych i przeciągami.

Na wolności szynszyle życie wiodą na otwartej przestrzeni, ale również w szczelinach oraz grotach, dlatego należy zadbać o odpowiednie wyposażenie miejsca, w którym będą przebywać.

W klatce powinny znaleźć się między innymi:

 • Domek,
 • Kuweta,
 • Poidełko,
 • Kołowrotek,
 • Paśniki,
 • Kawałki drewna.

Zwierzęta te są niezwykle rodzinne. Opieka nad młodymi sprawowana jest przez obojga rodziców, a w sytuacji zagrożenia stają się niezwykle agresywne. Nastroszona sierść, wyszczerzone zęby, a nawet próba ugryzienia – to wszystko można zaobserwować wtedy, kiedy czują się niepewnie. Co ciekawe, będąc w niewoli, podejmują również próby polania przeciwnika moczem.

Podstawowe wiadomości o szynszylach:
Dojrzałość płciowa 6-8 miesięcy
Długość ciąży 111 dni
Liczba młodych w miocie 1-4
Wiek odsadzenia od matki 12 tygodni

Wiesz skąd pochodzi mleczko kokosowe?

Szynszyla – ile żyje

Gryzonie coraz częściej pojawiają się w naszych domach, lecz zanim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć, na jak długo zostanie z nami nasz nowy szynszyl. Ile żyje ten mały osobnik, zależy głównie od tego, czy znajduje się na wolności, czy też jest przedstawicielem hodowlanym.

Przyjmuje się, że szynszyle żyją naprawdę długo. Większość osobników dożywa nawet kilkudziesięciu lat, dlatego, zanim zakupisz te gryzonie, musisz mieć świadomość tego, że jest to obowiązek na wiele lat. Nie wystarczy tylko zachwycać się ich wyglądem, ale trzeba również zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i stworzyć im dogodne warunki, ponieważ zwierzęta te są dość wrażliwe.

W naturalnym środowisku szynszyle dożywają średnio od 10 do 15 lat, a osobniki udomowione nawet od 18 do 22 lat. Rekordowy gryzoń przeżył prawie 30 lat. Na przedwczesne umieranie tych zwierząt wpływają głównie złe warunki hodowlane oraz choroby genetyczne.

Sprawdź jakie objawy występują po ugryzieniu pluskwy

Szynszyle – cena

Kupujemy szynszyla, jaka jest cena tego gryzonia? Jest to jedno z pytań, jakie zadajemy sobie zazwyczaj, decydując się na zakup pupila. Musimy przekalkulować wydatki, gdyż posiadane zwierzątko obciąży nasz budżet na wiele lat. Kilkadziesiąt lat, tyle żyje szynszyl. Cena gryzonia zależna jest zazwyczaj od jego płci, wieku, barwy i odmiany futra.

Koszt zakupu samca to wydatek około 100 zł, a samiczki 150 zł, jednak należy liczyć się z tym, że to nie wszystko. Do budżetu dodać należy klatkę oraz jej całe wyposażenie. Pamiętaj, dobrze przekalkuluj zarówno swoje możliwości mieszkaniowe, jak i finansowe. Dobrej jakości karma, wizyty kontrolne, czy też leczenie, to wszystko kosztuje.

Ćwiczenia na brzuch - jakie ćwiczenia na brzuch i trening
Nowe Popularne Zdrowie

Ćwiczenia na brzuch – Jakie ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia i trening

Każdy z nas marzy o idealnej sylwetce. Pod tym pojęciem kryje się zazwyczaj płaski i umięśniony brzuch, który jest zmorą większości osób. To właśnie na nim w pierwszej kolejności odkładana jest tkanka tłuszczowa. Wystarczy chwila nieuwagi i na ciele zaczynają być widoczne pierwsze fałdki tłuszczu. Aby osiągnąć wymarzony efekt, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki […]

Read More
Ciąża i Dziecko Nowe Popularne

Sex porady i pytania – wszystko o seksie, pytania o seksie

Pomimo faktu, że coraz częściej mówi się o tym, że seks jest niezwykle istotny i powinno się o nim rozmawiać, wiele osób nadal traktuje go jak temat tabu. Wyrażanie się o nim z otwartością jest dla nas często bardzo trudne, przez co zwykle nasze obawy i pytania chowamy gdzieś na dnie umysłu. Niedosyt, brak spełnienia […]

Read More
Masło klarowane
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Masło Klarowane – Jak zrobić masło klarowane? Czy jest zdrowe?

W ostatnich czasach popularne są liczne rozważania na temat tego,  czy masło jest zdrowe. Różnorodne źródła przypisują odmienne analizy, przez co często trudno nam podjąć decyzję co do zakupu odpowiedniego produktu. Jak sytuacja ma się w przypadku masła klarowanego? Dowiedz się, jak zrobić masło klarowane oraz poznaj jego właściwości.

Read More