Czym jest strach? Strach emocjeCzym jest strach

Na wstępie zaznaczyć należy, że strach zaliczany jest do emocji pierwotnych, czyli takich, które towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. To także one jako pierwsze kształtują się u noworodków. Przez wielu badaczy strach postrzegany jest jako reakcja organizmu na konkretny bodziec wywołujący zagrożenie. Oznacza to, że emocja ta ma charakter całkowicie adaptacyjny i ma za zadanie przygotowywać organizm na zbliżające się niebezpieczeństwo oraz uruchomienie automatycznej reakcji obronnej (walki, ucieczki lub zastygnięcia). Z tego powodu strach jest związany z konkretnym bodźcem, który go wyzwolił. Nie trwa długo oraz charakteryzuje się wyraźnym początkiem oraz końcem. Jeżeli odczuwamy silny niepokój, który nie posiada tych cech i jest rozciągnięty w czasie, z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z lękiem.

Co sprawia, że się boimy?

Lęk i strach to reakcje organizmu na różnorodne bodźce. Nie da się ich jednak zgeneralizować, każdy z nas bowiem obawia się czegoś innego i jest to w pełni zindywidualizowana kwestia. Często na nasz strach duży wpływ mają osobiste doświadczenia z przeszłości, których możemy nie być nawet świadomi. Występowanie lęku bywa także pozbawione racjonalnego wyjaśnienia i może dotyczyć każdego z nas. Powtarzający się schemat pojawiania się irracjonalnego lęku o dużym natężeniu to częsty opis zaburzeń lękowych, ale także możliwy symptom innych chorób o podłożu psychicznym.

Z badań przeprowadzonych na terenie Polski w latach 2008 – 2019 wynika, że około 10% wszystkich Polaków doświadczyła w przeciągu życia zaburzeń lękowych. Jest to naprawdę duża ilość.

Sprawdź też: Indeks glikemiczny. Tabela: Jakie produkty mają niski indeks glikemiczny?

Czego się boimy? Strach a fobia – czym się różnią?Czego się boimy?
Jak już wspomniano, nie istnieją czynniki, które wywoływałyby lęk lub strach u wszystkich osób. Większość z nas może jednak zaobserwować u siebie takie reakcje podczas oglądania horrorów np. Sanatorium Strachu. Jest to całkowicie normalne zachowanie. Filmy tego typu zostały stworzone, aby budzić w nas właśnie takie emocje. Niektórzy będą ich jednak doświadczać w bardziej intensywnym stopniu od innych. Część osób będzie także lubiła ten dreszczyk emocji, inna zaś niekoniecznie. Taki strach jest jednak całkowicie wytłumaczalny. Problemy zaczynają pojawiać się wtedy, kiedy zaczynamy odczuwać lęk w stosunku do rzeczy, których większość osób się nie boi np. podróż samolotem, psy czy nawet okrągłe rzeczy. Jak sami możemy zaobserwować, takie lęki mogą znacznie utrudnić nasze codziennie funkcjonowanie.

Poniższa tabela zawiera przykłady bodźców lękotwórczych w fobiach specyficznych, czyli takich, które koncentrują się na konkretnych obiektach.

Typ fobii Bodźce lękotwórcze
Zwierzęca. pająki, węże, owady, meduzy, psy.
Związana ze środowiskiem naturalnym. wysokość, woda, burza.
Krew – zastrzyk – rana. widok krwi, zastrzyk, widok rany.
Sytuacyjna. winda, samochód, tunel, most, transport publiczny.
Inna. różne np. strach przed wymiotami, przed przedmiotami o określonym kształcie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.