Strach, czego się boimy? Rodzaje strachu i metody leczenia

Strach

Często odczuwasz emocje strachu? Jest to uciążliwe do tego stopnia, że przeszkadza Ci w wykonywaniu codziennych czynności? Zastanawiasz się, czy wszystko z Tobą w porządku? Nie wiesz, czego tak naprawdę się boisz? W poniższym tekście przyjrzymy się z bliska strachowi, opowiemy o jego rodzajach oraz podpowiemy, jak sobie z nim radzić.


Spis treści:

1. Czym jest strach? Strach emocje
2. Co sprawia, że się boimy?
3. Czego się boimy? Strach a fobia – czym się różnią?
4. Tabela bodźców lękotwórczych
5. Metody raczenia sobie ze strachem


Czym jest strach? Strach emocjeCzym jest strach

Na wstępie zaznaczyć należy, że strach zaliczany jest do emocji pierwotnych, czyli takich, które towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. To także one jako pierwsze kształtują się u noworodków. Przez wielu badaczy strach postrzegany jest jako reakcja organizmu na konkretny bodziec wywołujący zagrożenie. Oznacza to, że emocja ta ma charakter całkowicie adaptacyjny i ma za zadanie przygotowywać organizm na zbliżające się niebezpieczeństwo oraz uruchomienie automatycznej reakcji obronnej (walki, ucieczki lub zastygnięcia). Z tego powodu strach jest związany z konkretnym bodźcem, który go wyzwolił. Nie trwa długo oraz charakteryzuje się wyraźnym początkiem oraz końcem. Jeżeli odczuwamy silny niepokój, który nie posiada tych cech i jest rozciągnięty w czasie, z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z lękiem.

Co sprawia, że się boimy?

Lęk i strach to reakcje organizmu na różnorodne bodźce. Nie da się ich jednak zgeneralizować, każdy z nas bowiem obawia się czegoś innego i jest to w pełni zindywidualizowana kwestia. Często na nasz strach duży wpływ mają osobiste doświadczenia z przeszłości, których możemy nie być nawet świadomi. Występowanie lęku bywa także pozbawione racjonalnego wyjaśnienia i może dotyczyć każdego z nas. Powtarzający się schemat pojawiania się irracjonalnego lęku o dużym natężeniu to częsty opis zaburzeń lękowych, ale także możliwy symptom innych chorób o podłożu psychicznym.

Z badań przeprowadzonych na terenie Polski w latach 2008 – 2019 wynika, że około 10% wszystkich Polaków doświadczyła w przeciągu życia zaburzeń lękowych. Jest to naprawdę duża ilość.

Sprawdź też: Indeks glikemiczny. Tabela: Jakie produkty mają niski indeks glikemiczny?

Czego się boimy? Strach a fobia – czym się różnią?Czego się boimy?

Jak już wspomniano, nie istnieją czynniki, które wywoływałyby lęk lub strach u wszystkich osób. Większość z nas może jednak zaobserwować u siebie takie reakcje podczas oglądania horrorów np. Sanatorium Strachu. Jest to całkowicie normalne zachowanie. Filmy tego typu zostały stworzone, aby budzić w nas właśnie takie emocje. Niektórzy będą ich jednak doświadczać w bardziej intensywnym stopniu od innych. Część osób będzie także lubiła ten dreszczyk emocji, inna zaś niekoniecznie. Taki strach jest jednak całkowicie wytłumaczalny. Problemy zaczynają pojawiać się wtedy, kiedy zaczynamy odczuwać lęk w stosunku do rzeczy, których większość osób się nie boi np. podróż samolotem, psy czy nawet okrągłe rzeczy. Jak sami możemy zaobserwować, takie lęki mogą znacznie utrudnić nasze codziennie funkcjonowanie.

Poniższa tabela zawiera przykłady bodźców lękotwórczych w fobiach specyficznych, czyli takich, które koncentrują się na konkretnych obiektach.

Typ fobii Bodźce lękotwórcze
Zwierzęca. pająki, węże, owady, meduzy, psy.
Związana ze środowiskiem naturalnym. wysokość, woda, burza.
Krew – zastrzyk – rana. widok krwi, zastrzyk, widok rany.
Sytuacyjna. winda, samochód, tunel, most, transport publiczny.
Inna. różne np. strach przed wymiotami, przed przedmiotami o określonym kształcie.

Sprawdź też: Przelicznik miar kuchennych

Metody raczenia sobie ze strachem

Często osoby doświadczające różnorodnych fobii oraz innych zaburzeń lękowych męczą się z nimi przez całe życie. W takich przypadkach udanie się po pomoc do specjalisty jest jednak nie tyle wskazana, ile zwyczajnie opłacalna. Z wyników badań wynika bowiem, że terapie zaburzeń lękowych są jednymi z najbardziej skutecznych oraz przynoszących trwałe efekty, bez względu na rodzaje strachu. Ich dodatkową zaletą jest również stosunkowo krótki czas trwania.

Najczęstsze metody terapeutyczne zaburzeń lękowych to:

  • psychoterapia – najczęściej terapia poznawczo-behawioralna indywidualna oraz grupowa
  • farmakoterapia – najczęściej benzodiazepiny
  • psychoterapia połączona z lekami
  • ekspozycja i treningi umiejętności społecznych

Cukinia - właściwości, wartości odżywcze i witaminy
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Cukinia – właściwości, wartości odżywcze i witaminy

Cukinia jest podstawowym składnikiem wielu potraw. Cenimy ją zarówno ze względu na jej walory smakowe, jak i wartości odżywcze, które odpowiadają za  nasze dobre samopoczucie.  Jako że zawiera niewielką ilość kalorii, jest szczególnie polecana dla osób przebywających na diecie. Sprawdź, jakich wartości odżywczych i witamin dostarcza cukinia oraz jakie są jej właściwości.

Read More
Ziemniaki - Właściwości i rodzaje ziemniaków
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Ziemniaki – Właściwości i rodzaje ziemniaków

Ziemniaki często bywają jedynie dodatkiem do głównego dania i uważamy je za zbędny składnik naszej diety. Chociaż są niezwykle popularne,  bywają również niedocenione. Ciągle zbyt mało mówi się  o wartościach zdrowotnych, jakie niesie za sobą regularne spożywanie tego warzywa, przez co dużo ludzi myśli, że eliminując je z diety, niczego nie traci. Niestety jest to […]

Read More
natura Nowe Popularne

Szynszyle – Ile żyje, ceny szynszyli

Szynszyle – te małe, słodkie gryzonie zyskują swoich zwolenników na całym świecie. W środowisku naturalnym spotkamy je w Ameryce Południowej, jednak coraz częściej trzymamy je również w naszych domach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup nowego domownika, warto zaznajomić się z ich specyfiką, ponieważ mimo tego, że ich hodowla nie jest raczej trudna, to potrzebują […]

Read More