Serce (serca człowieka) – Budowa serca, położenie, anatomia

serce

Serce stanowi najważniejszy organ w ciele człowieka. Jest to podstawowy element układu krwionośnego, którego zadaniem jest dostarczanie krwi do naczyń krwionośnych. Wraz z krwią transportowane są również tlen oraz składniki odżywcze, które są niezbędne do życia. Szacuje się, że choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na naszym kontynencie, a co roku na zawał umiera aż 7 milionów ludzi. Statystyki te są niepokojące, dlatego warto zapoznać się z tym, jak wygląda budowa serca oraz poznać jego położenie i anatomię.

Spis treści:

 1. Budowa serca – anatomia
 2. Budowa serca – rysunek
 3. Gdzie jest serce u człowieka?
 4. Jaką funkcję pełni serce?
 5. Zaburzenia pracy serca

Budowa serca – anatomiaBudowa serca

Jednym z najważniejszych organów ludzkiego ciała jest właśnie serce. Budowa tego narządu składa się głównie z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej, a aparatura stanowi pompę odpowiadającą za toczenie krwi do całego organizmu. Wielkość serca jest kwestią indywidualną i zależy od proporcji osoby, do której należy. Zazwyczaj przyjmuje się, że rozmiar tego organu odpowiada jego pięści. Kształt natomiast przypomina spłaszczony stożek, którego podstawę zwrócono ku górze.

Serce człowieka dzielimy na 4 części:

 • Lewy przedsionek,
 • Prawy przedsionek,
 • Lewą komorę,
 • Prawą komorę.

Przy wylocie każdej z nich znajdują się specjalne zastawki, które odpowiadają za to, aby krew znajdująca się wewnątrz serca przemieszczała się tylko w jednym kierunku. Przepływ krwi umożliwiony jest poprzez skurcz mięśnia sercowego wyzwalany przez impulsy elektryczne, za których wytworzenie odpowiadają specjalne stymulatory.

Jednym z ważniejszych elementów, jakie posiada serce, są także tętnice, które są znacznie grubsze i bardziej elastyczne niż zwykłe żyły. To właśnie przez nie krew pompowana jest z serca do tkanek. Na szczególną uwagę zasługują tętnice wieńcowe, które układają się na powierzchni serca. Obtaczają je w sposób wężowaty, co ogranicza powstawanie wzrostów oporów przepływu.

Sprawdź również czym zajmuje się Endokrynolog

Budowa serca obejmuje również mniejsze naczynia krwionośne, jakimi są naczynia włosowate. Zbudowane są one ze śródbłonka, a ich wielkość waha się w przedziale od 7 do 15 mikrometrów. Zadaniem naczyń włosowatych jest transport substancji odżywczych, gazów, witamin oraz hormonów między krwią a tkankami.

Mięsień serca ogrodzony jest specjalną podwójną błoną zwaną nasierdziem oraz osierdziem. Błony otaczające serce oddzielone są od siebie specjalnym płynem, który pełni rolę środka poślizgowego. Osierdzie pełni ważną funkcję, gdyż to właśnie niemu serce przytwierdzone jest do reszty naszego organizmu.

Budowa serca – rysunek

Gdzie jest serce u człowieka?

Położenie serca u człowieka jest niemal centralne, gdyż znajduje się ono w śródpiersiu pomiędzy lewym a prawym płucem. 2/3 powierzchni, jaką zajmuje serce, znajduje się po lewej stronie naszego ciała, a pozostała część na prawej. Jego dolna część zlokalizowana jest na granicy z przeponą, a tylna z przełykiem. Nad narządem znajdziemy natomiast tchawicę.

Jaką funkcję pełni serce?

Zadaniem serca jest tłoczenie krwi do krwiobiegu. W układzie krwionośnym znajduje się około 5 litrów krwi, która krąży bez przerwy po to, aby zapewnić całemu organizmowi odpowiednią dawkę tlenu, składników odżywczych, witamin, hormonów itp.

Drugą funkcją, jaką pełni serce jest odbiór krwi zużytej, czyli takiej zawierającej dwutlenek węgla, a także inne szkodliwe produkty będące wynikiem przemiany materii. Tylko dzięki pracy serca nasz organizm jest w stanie normalnie funkcjonować, dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie dbanie o stan naszych naczyń krwionośnych.

Aby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie pracy serca, powinniśmy unikać stresu, zadbać o odpowiednią dietę odchudzającą i oczyszczającą, a także dostarczać do organizmu produkty bogate w potas, gdyż to właśnie ten minerał odpowiada za pracę mięśni serca. Produktami obfitującymi w potas są np. pomidory.

Zaburzenia pracy serca

Zaburzenia pracy serca są dolegliwością,  której nie należy lekceważyć, gdyż wszelkie odstępstwa od normy w funkcjonowaniu tego narządu mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Wyróżniamy m.in. takie choroby serca jak:

 • Choroba wieńcowa,
 • Niewydolność mięśnia sercowego,
 • Zapalenie mięśnia sercowego,
 • Wady zastawek,
 • Nerwica serca,
 • Nadciśnienie tętnicze,
 • Migotanie przedsionków,
 • Arytmia komorowa

Jedną z najczęstszych chorób dotyczących serca jest nadciśnienie tętnicze. Charakteryzuje się ona podwyższonym ciśnieniem krwi, dlatego niezmiernie ważne jest systematyczne kontrolowanie tego parametru. Dotyczy to przede wszystkim osób dorosłych i starszych.

Ciśnienie skurczowe
Ciśnienie rozkurczowe
Diagnoza
≤120 ≤80 Ciśnienie optymalne
120-129 80-84 Ciśnienie prawidłowe
130-139 85-89 Ciśnienie wysokie prawidłowe
140-159 90-99 Nadciśnienie 1. stopnia
160-179 100-109 Nadciśnienie 2. stopnia
≥180 ≥110 Nadciśnienie 3. stopnia
≥140 <90 Izolowane nadciśnienie skurczowe

Ćwiczenia na brzuch - jakie ćwiczenia na brzuch i trening
Nowe Popularne Zdrowie

Ćwiczenia na brzuch – Jakie ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia i trening

Każdy z nas marzy o idealnej sylwetce. Pod tym pojęciem kryje się zazwyczaj płaski i umięśniony brzuch, który jest zmorą większości osób. To właśnie na nim w pierwszej kolejności odkładana jest tkanka tłuszczowa. Wystarczy chwila nieuwagi i na ciele zaczynają być widoczne pierwsze fałdki tłuszczu. Aby osiągnąć wymarzony efekt, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki […]

Read More
Ciąża i Dziecko Nowe Popularne

Sex porady i pytania – wszystko o seksie, pytania o seksie

Pomimo faktu, że coraz częściej mówi się o tym, że seks jest niezwykle istotny i powinno się o nim rozmawiać, wiele osób nadal traktuje go jak temat tabu. Wyrażanie się o nim z otwartością jest dla nas często bardzo trudne, przez co zwykle nasze obawy i pytania chowamy gdzieś na dnie umysłu. Niedosyt, brak spełnienia […]

Read More
Masło klarowane
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Masło Klarowane – Jak zrobić masło klarowane? Czy jest zdrowe?

W ostatnich czasach popularne są liczne rozważania na temat tego,  czy masło jest zdrowe. Różnorodne źródła przypisują odmienne analizy, przez co często trudno nam podjąć decyzję co do zakupu odpowiedniego produktu. Jak sytuacja ma się w przypadku masła klarowanego? Dowiedz się, jak zrobić masło klarowane oraz poznaj jego właściwości.

Read More