Przelicznik miar kuchennych

Przelicznik miar kuchennych

W przepisie widnieje jedna szklanka mąki a Ty zastanawiasz się ile to gram? Ciągle nurtujące pytanie ile gramów ma łyżeczka cukru? 100 ml ile to gram a ile 100 gram ile to mililitrów? Nie wiesz jak przeliczać mililitry na gramy i na odwrót? Nie możesz znaleźć wagi kuchennej a boisz się dodać czegoś za dużo? Spieszymy z pomocą, ponieważ warto zapamiętać objętości. Znacznie ułatwi nam to w przyszłości przygotowanie danej potrawy. Warto pamiętać iż półprodukt nie jest równy drugiemu półproduktowi. Okazać się może, że łyżka nie jest równa łyżce a szklanka szklance, gdyż każdy produkt ma swoją określoną konsystencję i objętościowo nie będą takie same. Co w takiej sytuacji? Zachęcamy do skorzystania z pomocy naukowej, którą stworzyliśmy specjalnie z myślą o chwilach takich jak te. Znajdziesz tutaj przeliczniki podstawowych produktów spożywczych.

Zaczynając od podstawy, warto pamiętać przeliczniki, chociażby dlatego, aby w przyszłości nie zastanawiać się nad tym ile gramów (g) ma dekagram (dag).

  • 1 kg = 100 dag,Ile gramów ma łyżeczka
  • 100 dag = 1000 g,
  • 1000 g = 1000000 mg.

Gdybyśmy zmienili jednostkę na kilogramy wyglądałoby to w ten sposób.

  • 1 dag = 1/100 kg,
  • 1 g = 1/1000 kg ,
  • 1 mg = 1/1000000 kg.

Poniżej przykłady jak omylne może być wrażenie jednej łyżki (standardowa pojemność to 15g), przykładowo:

  • mąka to jedyne 11 g,
  • cukier to jedyne 13 g,
  • kakao to jedyne 6g,
  • miód to aż 21 g.

Jedynym idealnym wyznacznikiem jest woda, ponieważ łyżka wody to dokładnie 15g.

Tabela przykładowych produktów spożywczych

Artykuł spożywczy 1 łyżka, 15 ml 1 szklanka, 250 ml
bułka tarta 9g 150g
cukier 12g 220g
cukier puder 10g 200g
kasza jęczmienna 11,5g 190g
kasza manna 15g 180g
mąka pszenna 10g 170g
mąka graham 9g 160g
miód 21g 360g
mleko 15g 250g
olej 14g 230g
ryz 15g 225g
śmietana 18% 12g 230g
śmietana 30% 16g 230g
wiórki kokosowe 8g 115g

Sprawdź też: Chrom nie tylko na odchudzanie – Rola chromu w organizmie

Jak widać w powyższej tabeli na przykładowych artykułach spożywczych idealnie widać różnice pomiędzy wagami w naczyniach o tych samych pojemnościach. Wynika to już z wyżej wspomnianego faktu, iż każdy produkt ma swoją objętość oraz konsystencję. Nie warto dodawać produktów na oko w obawie przed tym, że nasza wymarzona potrawa zostanie zepsuta. Oczywiście mowa o potrawach wymagających naprawdę dokładnej precyzji w odmierzaniu składników takich jak np. beza. Nieproporcjonalne dodanie składników może skończyć się katastrofą dla naszego upragnionego deseru. Oczywiście z reguły na co dzień nie spotykamy się z aż tak wymagającymi potrawami jednakże zachęcamy do wprowadzania oraz nauki przeliczników wagi kuchennej w życie. Na pewno ułatwi nam to pracę w kuchni.  Lista produktów, które nadałyby się do przeliczenia na szklanki, łyżki, łyżeczki, mililitry bądź gramy jest naprawdę bardzo długa biorąc pod uwagę ilość artykułów spożywczych z którymi mamy do czynienia w życiu codziennym. Zdecydowaliśmy się jednak na podstawowe oraz najbardziej popularne składniki, aby przedstawić jak różnie rozkładają się ich objętości. Zachęcamy do zaczęcia wprowadzania w życie chociażby ich a na pewno prościej będzie nam przygotować określone danie.

MIŁEGO GOTOWANIA!

Ćwiczenia na brzuch - jakie ćwiczenia na brzuch i trening
Nowe Popularne Zdrowie

Ćwiczenia na brzuch – Jakie ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia i trening

Każdy z nas marzy o idealnej sylwetce. Pod tym pojęciem kryje się zazwyczaj płaski i umięśniony brzuch, który jest zmorą większości osób. To właśnie na nim w pierwszej kolejności odkładana jest tkanka tłuszczowa. Wystarczy chwila nieuwagi i na ciele zaczynają być widoczne pierwsze fałdki tłuszczu. Aby osiągnąć wymarzony efekt, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki […]

Read More
Ciąża i Dziecko Nowe Popularne

Sex porady i pytania – wszystko o seksie, pytania o seksie

Pomimo faktu, że coraz częściej mówi się o tym, że seks jest niezwykle istotny i powinno się o nim rozmawiać, wiele osób nadal traktuje go jak temat tabu. Wyrażanie się o nim z otwartością jest dla nas często bardzo trudne, przez co zwykle nasze obawy i pytania chowamy gdzieś na dnie umysłu. Niedosyt, brak spełnienia […]

Read More
Masło klarowane
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Masło Klarowane – Jak zrobić masło klarowane? Czy jest zdrowe?

W ostatnich czasach popularne są liczne rozważania na temat tego,  czy masło jest zdrowe. Różnorodne źródła przypisują odmienne analizy, przez co często trudno nam podjąć decyzję co do zakupu odpowiedniego produktu. Jak sytuacja ma się w przypadku masła klarowanego? Dowiedz się, jak zrobić masło klarowane oraz poznaj jego właściwości.

Read More