Pluskwa – Objawy ugryzienia pluskwy łóżkowej

W ostatnich latach coraz więcej osób zauważa, że w ich domu żeruje pluskwa. Ten niezwykle uciążliwy owad był już prawie w całości wytępiony, jednak z biegiem czasu stał się odporny na wszelkiego rodzaju środki owadobójcze. Również liczne i coraz chętniej odbywane podróże międzynarodowe przyczyniają się do roznoszenia pluskiew po całym świecie. Jak wygląda pluskwa? Czym grozi jej ugryzienie oraz w jaki sposób się ich pozbyć?

Spis treści:

 1. Czym jest pluskwa?
 2. Jak wygląda pluskwa?
 3. Pluskwa – ugryzienia
 4. Pluskwa – zwalczanie

Czym jest pluskwa?

Czym jest pluskwa

Pluskwa jest gatunkiem owada należącego do podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, do rodziny pluskowatych. Jej główna nazwa to Cimex lectularius, jednak potocznie nazywana jest pluskwą domową bądź pluskwą łóżkową. Owady te są niezwykle uciążliwe ze względu na swój sposób żywienia. Pluskwa żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych. W przeszłości ich głównym źródłem pożywienia były nietoperze, jednak w momencie, w którym pojawił się człowiek, ich upodobania uległy zmianie. Pluskwy łóżkowe spotykane są najczęściej w miejscach, w których przewija się dużo ludzi.

Należą do nich między innym:

 • Hotele,
 • Pensjonaty,
 • Akademiki,
 • Szpitale,
 • Publiczne środki transportu,
 • Kino, teatr, muzea.

Niestety możemy je również spotkać w naszych domach. Owady przynosimy najczęściej w naszych bagażach lub nabywamy wraz z kupnem używanych ubrań bądź używanego wyposażenia domu.

Pluskwa domowa jest bardzo uciążliwym pasożytem, ponieważ żeruje głównie w nocy, a w dzień skrywa się w materacach i różnego rodzaju szczelinach. Fakt ten sprawia, że niekiedy nawet nie wiemy, że mamy je w swoim domu i ciągle zastanawiamy się, skąd na naszym ciele pojawiają się ugryzienia.

Jak wygląda pluskwa?

Jak wygląda pluskwa

Dorosła pluskwa łóżkowa, która jest dobrze odżywiona, przyjmuje postać czerwono-brązowych owadów. Jeżeli natomiast nie jadła przez jakiś czas, to stanie się żółto-brązowa, aż do momentu, w którym pożywi się krwią. Jej długość wynosi od 5 do 7 mm, a kształt przypomina owal. Pluskwy łóżkowe charakteryzują się również silnie spłaszczonym odwłokiem, który zwęża się ku przodowi.

Pluskwa jest pasożytem o narządach gębowych typu kłująco ssącego. Na jej głowie umiejscowione są dobrze widoczne czułki oraz maleńkie włoski. Insekt nie posiada skrzydeł, a jedynie trzy pary cienkich odnóży, na których końcach widnieją pazurki umożliwiające zahaczenie się o skórę swojego żywiciela.

Na ofierze przebywają wyłącznie podczas pożywiania się, a jako miejsca wkłucia wybierają dobrze odkryte części ciała, gdyż słabo radzą sobie z owłosieniem. Ich wkłucie jest całkowicie bezbolesne tak, aby nie obudzić swojego karmiciela. Najczęściej spotyka się je od 1 do 5 w nocy, kiedy sen człowieka jest bardzo głęboki.

Pluskwa łóżkowa rozmnaża się bardzo szybko, przez co jest bardzo trudna do wytępienia. Samica składa do 3 jaj dziennie, co sprawia, że w ciągu całego życia może znieść ich bardzo dużo. Przy sprzyjających warunkach pluskwy przeżywają nawet 300 dni. Kiedy temperatura spada, owady przechodzą w stan hibernacji.

Pluskwa – ugryzienia

Pluskwa lokalizuje człowieka dzięki swoim czułkom, które są wrażliwe na zapach oraz ciepło ssaków. Samo ukąszenie nie jest bolesne, gdyż w momencie wkłucia pasożyt wstrzykuje do krwi substancję znieczulającą, która ma również zapobiegać jej krzepnięciu.
Ugryzienie pluskwy ma pewien wpływ na organizm człowieka. Intensywność reakcji zależy od indywidualnych predyspozycji. U niektórych objawy są znikome, podczas gdy inni zmagają się z silną reakcją alergiczną. Warto wiedzieć jaki wpływ na nasz organizm ma ukąszenie pluskwy.

Sprawdź właściwości ciecierzycy

Ugryzienia wywołują następujące objawy:

 • Wypukłe, zaczerwienione obrzęki, występują w grupach, w jednej linii,
 • Silne reakcje alergiczne objawiające się rumieniem naokoło ugryzienia,
 • Pokrzywka,
 • Bezsenność,
 • Niepokój,
 • Gorączka,
 • Osłabienie.

Ugryzienie pluskwy ma największy wpływ na organizm dziecka. To właśnie u nich najczęściej pojawiają się silne reakcje alergiczne. Drapanie tylko pogarsza sprawę. Na szczęście utrzymuje swój aparat gębowy w czystości, przez co nie przenosi żadnych chorób.
Charakterystyczne są również ślady, jakie zostawia pluskwa. Ugryzienie ma zazwyczaj charakter grupowy po trzy lub więcej w linii. Najczęściej miejscami żerowania są brzuch, plecy, szyja, ramiona, klatka piersiowa, rzadziej nogi i stopy.

Pluskwa – zwalczanie

Niestety pluskwa łóżkowa jest niezwykle ciężka do zwalczenia. W większości przypadków najlepiej zwrócić się o pomoc do doświadczonego fachowca, gdyż domowe sposoby nie przynoszą większych rezultatów.

Domowe sposoby
 • Pranie pościeli i innych materiałów co najmniej przez 2 godziny w temperaturze 60 stopni
 • Gorące suszenie materiałów w suszarce
 • Wkładanie czystych materiałów do szczelnych toreb
 • Wymrażanie mieszkania ciekłym azotem
 • W trudniejszych przypadkach wyrzucenie wszystkich ubrań, pościeli i materiałów
 • Wkładanie drobnych przedmiotów do szczelnego worka
 • i umiejscawianie w zamrażarce w temperaturze -20 stopni, na co najmniej kilkanaście godzin
Profesjonalne środki
 • Wyczyszczenie pomieszczeń z użyciem pary wodnej.
 • Oprysk ciśnieniowy
 • Wymrażanie mieszkania ciekłym azotem
 • Częste odkurzanie zwracając szczególną uwagę na wszelkie szczeliny
 • Wygrzewanie mieszkania
 • Zamgławianie ULV

Sprawdź przyczyny bólu głowy

Truskawka
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Truskawka – Właściwości zdrowotne truskawki (truskawki kcal)

Już wkrótce rusza sezon na truskawki. Niemal każdy zachwyca się ich smakiem i aromatem, co uważa się za główny walor tego owocu. Spożywamy je zarówno w postaci świeżego, soczystego produktu, jak i w postaci różnego rodzaju przetworów. Zanim jednak sięgniemy po truskawki, warto pogłębić wiedze na ich temat i dowiedzieć się jakie wartości ze sobą […]

Read More
Co to jest ciecierzyca. Jakie właściwości ma cieciorka?
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Co to jest ciecierzyca? Jakie właściwości ma cieciorka?

Cieciorka i ciecierzyca to rośliny strączkowe. Ich nazwa brzmi podobnie, a co więcej zbliżone są również pod względem smaku i wyglądu. Z tego też powodu często zastanawiamy się, czy to jest to samo? Warto wiedzieć, że obie należą do roślin z rodziny bobowatych, ale stanowią dwa odrębne gatunki. Sprawdź, czym jest ciecierzyca oraz jakie właściwości […]

Read More
banany - Wartości odżywcze i właściwości
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Banan – witaminy i właściwości. Wartości odżywcze bananów.

Banan jest owocem, którego zna chyba każdy. Niezależnie od pory roku często ląduje w koszykach zakupowych, aby następnie znaleźć się w naszym jadłospisie. Często sięgamy po niego ze względu na smak, jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak cenne właściwości niesie za sobą ten niezwykle popularny owoc. Sprawdź, jakich witamin dostarczają banany, jakie są […]

Read More