Owulacja (jajeczkowanie). Kiedy występuje? Jakie objawy ma owulacja?

owulacja jajeczkowanie

Owulacja stanowi jeden z najważniejszych etapów całego cyklu menstruacyjnego. Oznacza czas, w którym komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia, a tym samym jest również momentem największej płodności. Obserwując swój organizm, potrafimy określić, kiedy występuje faza jajeczkowania, a tym samym skutecznie zaplanować ciążę lub po prostu jej uniknąć. Kiedy występuje owulacja i jakie są jej objawy?

SPIS TREŚCI:

 1. Co to jest owulacja
 2. Owulacja – objawy
 3. Owulacja – kiedy występuje?

Co to jest owulacja?

Wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki każda kobieta rozpoczyna również swój pierwszy cykl menstruacyjny, osiągając tym samym dojrzałość biologiczną.  Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni i podzielony jest na trzy fazy.

Fazy cyklu menstruacyjnego
Faza felikularna. Nazywana pierwszą fazą cyklu i trwająca od 14 do 17 dni. W fazie folikularnej w jajnikach dojrzewa pęcherzyk Graafa.
Owulacja. Uważana za szczyt cyklu menstruacyjnego, podczas którego dochodzi do pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej.
Faza lutealna. Nazywana drugą fazą cyklu. W fazie lutealnej organizm przygotowuje się do zagnieżdżenia zarodka i jego dalszego rozwoju. Jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia, śluzówka macicy zaczyna się złuszczać i w czasie krwawienia menstruacyjnego następuje jej wydalenie.

Sprawdź też: Strach, czego się boimy? Rodzaje strachu i metody leczenia

Owulacja jest zatem kluczowym momentem w cyklu menstruacyjnym, który potocznie określany jest jako jajeczkowanie. Wraz z zakończeniem fazy folikularnej komórka jajowa (oocyt) staje się dojrzała i pod wpływem hormonu luteinizującego zostaje uwolniona. Po pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu oocytu wędruje on w kierunku jajowodu, gdzie dojrzewa i czeka na zapłodnienie.

Owulacją nazywamy jedynie chwilę, w której dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, natomiast moment przed i po niej określany jest jako dni płodne. Jajeczko jest w stanie przeżyć niecałą dobę, jednak plemniki pozostają aktywne nawet przez 7 dni, przez co możliwość zajścia w ciążę wydłuża się do kilku dni przed owulacją i kilku dni po.

Mimo tego faktu największa możliwość zajścia w ciąże przypada na dzień owulacji i dzień ją poprzedzający.

Owulacja – objawyOwulacja objawy

Często zdarza się, że jajeczkowanie przebiega bezobjawowo, dlatego tylko obserwacja swojego organizmu pozwoli stwierdzić czy nastąpiła owulacja. Objawy występujące podczas uwolnienia jajeczka są inne w przypadku każdej kobiety, dlatego badanie swojego organizmu powinno trwać co najmniej przez kilka cykli menstruacyjnych. Czasami w okresie okołoowulacyjnym pojawiają się charakterystyczne objawy jajeczkowania, które dopiero po dłuższej obserwacji i analizie możemy powiązać z tym wydarzeniem.

Typowe objawy owulacji to:

 • ból owulacyjny występujący w obrębie jajników,
 • plamienie owulacyjne,
 • wzrost temperatury ciała,
 • bolesne, wrażliwe na dotyk piersi,
 • podwyższone libido,
 • zmiany trądzikowe,
 • zwiększona ilość śluzu, który staje się przezroczysty i śliski (przypomina białko jaja kurzego),
 • bolesność stawów i kręgosłupa,
 • wzdęcia,
 • wahania nastroju,
 • zmiana szyjki macicy (staje się miękka i odgięta do przodu).

Sprawdź też: Owoc kaki – Ile ma kcal i jakie ma właściwości?

Owulacja – kiedy występuje?owulacja kiedy

Zakładając, że kobieta ma regularne cykle menstruacyjne trwające 28 dni, przyjmuje się, że w jego połowie wystąpi owulacja. Kiedy jednak czas cyklu się wydłuża, jajeczkowanie nie wystąpi w jego środku.

Dla przykładu w cyklu 28-dniowym owulacja pojawi się w 15 dniu, natomiast w regularnym cyklu 31-dniowym wypada na dzień 18.

Z reguły przyjmuje się, że jajeczkowanie występuje tylko raz w miesiącu, jednak zdarzają się przypadki, że dojrzewają dwa pęcherzyki, przez co może się powtórzyć. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko. Znacznie częściej owulacja może się przesunąć, a nawet nie wystąpić. Zdarza się to nawet u zdrowych, regularnie miesiączkujących kobiet.

Do czynników mających wpływ na zmianę daty jajeczkowania należą:

 • infekcja,
 • stres,
 • wysiłek fizyczny,
 • niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki i antydepresanty,
 • zmęczenie,
 • dieta odchudzająca,
 • zmiana trybu życia,
 • zmiana klimatu,
 • używki, w tym również alkohol,
 • zaburzenia hormonalne.

W okresie poprzedzającym owulację przysadka mózgowa wzmaga wydzielanie hormonu zwanego luteotropiną, dlatego najlepszą metodą na wyznaczenie dni płodnych jest wykonanie testu owulacyjnego. Dostępny jest on niemal w każdej aptece, a jego działanie przypomina test ciążowy.

Ćwiczenia na brzuch - jakie ćwiczenia na brzuch i trening
Nowe Popularne Zdrowie

Ćwiczenia na brzuch – Jakie ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia i trening

Każdy z nas marzy o idealnej sylwetce. Pod tym pojęciem kryje się zazwyczaj płaski i umięśniony brzuch, który jest zmorą większości osób. To właśnie na nim w pierwszej kolejności odkładana jest tkanka tłuszczowa. Wystarczy chwila nieuwagi i na ciele zaczynają być widoczne pierwsze fałdki tłuszczu. Aby osiągnąć wymarzony efekt, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki […]

Read More
Ciąża i Dziecko Nowe Popularne

Sex porady i pytania – wszystko o seksie, pytania o seksie

Pomimo faktu, że coraz częściej mówi się o tym, że seks jest niezwykle istotny i powinno się o nim rozmawiać, wiele osób nadal traktuje go jak temat tabu. Wyrażanie się o nim z otwartością jest dla nas często bardzo trudne, przez co zwykle nasze obawy i pytania chowamy gdzieś na dnie umysłu. Niedosyt, brak spełnienia […]

Read More
Masło klarowane
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Masło Klarowane – Jak zrobić masło klarowane? Czy jest zdrowe?

W ostatnich czasach popularne są liczne rozważania na temat tego,  czy masło jest zdrowe. Różnorodne źródła przypisują odmienne analizy, przez co często trudno nam podjąć decyzję co do zakupu odpowiedniego produktu. Jak sytuacja ma się w przypadku masła klarowanego? Dowiedz się, jak zrobić masło klarowane oraz poznaj jego właściwości.

Read More