Owulacja (jajeczkowanie). Kiedy występuje? Jakie objawy ma owulacja?

owulacja jajeczkowanie

Owulacja stanowi jeden z najważniejszych etapów całego cyklu menstruacyjnego. Oznacza czas, w którym komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia, a tym samym jest również momentem największej płodności. Obserwując swój organizm, potrafimy określić, kiedy występuje faza jajeczkowania, a tym samym skutecznie zaplanować ciążę lub po prostu jej uniknąć. Kiedy występuje owulacja i jakie są jej objawy?

SPIS TREŚCI:

 1. Co to jest owulacja
 2. Owulacja – objawy
 3. Owulacja – kiedy występuje?

Co to jest owulacja?

Wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki każda kobieta rozpoczyna również swój pierwszy cykl menstruacyjny, osiągając tym samym dojrzałość biologiczną.  Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni i podzielony jest na trzy fazy.

Fazy cyklu menstruacyjnego
Faza felikularna. Nazywana pierwszą fazą cyklu i trwająca od 14 do 17 dni. W fazie folikularnej w jajnikach dojrzewa pęcherzyk Graafa.
Owulacja. Uważana za szczyt cyklu menstruacyjnego, podczas którego dochodzi do pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej.
Faza lutealna. Nazywana drugą fazą cyklu. W fazie lutealnej organizm przygotowuje się do zagnieżdżenia zarodka i jego dalszego rozwoju. Jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia, śluzówka macicy zaczyna się złuszczać i w czasie krwawienia menstruacyjnego następuje jej wydalenie.

Sprawdź też: Strach, czego się boimy? Rodzaje strachu i metody leczenia

Owulacja jest zatem kluczowym momentem w cyklu menstruacyjnym, który potocznie określany jest jako jajeczkowanie. Wraz z zakończeniem fazy folikularnej komórka jajowa (oocyt) staje się dojrzała i pod wpływem hormonu luteinizującego zostaje uwolniona. Po pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu oocytu wędruje on w kierunku jajowodu, gdzie dojrzewa i czeka na zapłodnienie.

Owulacją nazywamy jedynie chwilę, w której dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, natomiast moment przed i po niej określany jest jako dni płodne. Jajeczko jest w stanie przeżyć niecałą dobę, jednak plemniki pozostają aktywne nawet przez 7 dni, przez co możliwość zajścia w ciążę wydłuża się do kilku dni przed owulacją i kilku dni po.

Mimo tego faktu największa możliwość zajścia w ciąże przypada na dzień owulacji i dzień ją poprzedzający.

Owulacja – objawyOwulacja objawy

Często zdarza się, że jajeczkowanie przebiega bezobjawowo, dlatego tylko obserwacja swojego organizmu pozwoli stwierdzić czy nastąpiła owulacja. Objawy występujące podczas uwolnienia jajeczka są inne w przypadku każdej kobiety, dlatego badanie swojego organizmu powinno trwać co najmniej przez kilka cykli menstruacyjnych. Czasami w okresie okołoowulacyjnym pojawiają się charakterystyczne objawy jajeczkowania, które dopiero po dłuższej obserwacji i analizie możemy powiązać z tym wydarzeniem.

Typowe objawy owulacji to:

 • ból owulacyjny występujący w obrębie jajników,
 • plamienie owulacyjne,
 • wzrost temperatury ciała,
 • bolesne, wrażliwe na dotyk piersi,
 • podwyższone libido,
 • zmiany trądzikowe,
 • zwiększona ilość śluzu, który staje się przezroczysty i śliski (przypomina białko jaja kurzego),
 • bolesność stawów i kręgosłupa,
 • wzdęcia,
 • wahania nastroju,
 • zmiana szyjki macicy (staje się miękka i odgięta do przodu).

Sprawdź też: Owoc kaki – Ile ma kcal i jakie ma właściwości?

Owulacja – kiedy występuje?owulacja kiedy

Zakładając, że kobieta ma regularne cykle menstruacyjne trwające 28 dni, przyjmuje się, że w jego połowie wystąpi owulacja. Kiedy jednak czas cyklu się wydłuża, jajeczkowanie nie wystąpi w jego środku.

Dla przykładu w cyklu 28-dniowym owulacja pojawi się w 15 dniu, natomiast w regularnym cyklu 31-dniowym wypada na dzień 18.

Z reguły przyjmuje się, że jajeczkowanie występuje tylko raz w miesiącu, jednak zdarzają się przypadki, że dojrzewają dwa pęcherzyki, przez co może się powtórzyć. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko. Znacznie częściej owulacja może się przesunąć, a nawet nie wystąpić. Zdarza się to nawet u zdrowych, regularnie miesiączkujących kobiet.

Do czynników mających wpływ na zmianę daty jajeczkowania należą:

 • infekcja,
 • stres,
 • wysiłek fizyczny,
 • niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki i antydepresanty,
 • zmęczenie,
 • dieta odchudzająca,
 • zmiana trybu życia,
 • zmiana klimatu,
 • używki, w tym również alkohol,
 • zaburzenia hormonalne.

W okresie poprzedzającym owulację przysadka mózgowa wzmaga wydzielanie hormonu zwanego luteotropiną, dlatego najlepszą metodą na wyznaczenie dni płodnych jest wykonanie testu owulacyjnego. Dostępny jest on niemal w każdej aptece, a jego działanie przypomina test ciążowy.

Truskawka
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Truskawka – Właściwości zdrowotne truskawki (truskawki kcal)

Już wkrótce rusza sezon na truskawki. Niemal każdy zachwyca się ich smakiem i aromatem, co uważa się za główny walor tego owocu. Spożywamy je zarówno w postaci świeżego, soczystego produktu, jak i w postaci różnego rodzaju przetworów. Zanim jednak sięgniemy po truskawki, warto pogłębić wiedze na ich temat i dowiedzieć się jakie wartości ze sobą […]

Read More
Nowe Popularne Zdrowie

Pluskwa – Objawy ugryzienia pluskwy łóżkowej

W ostatnich latach coraz więcej osób zauważa, że w ich domu żeruje pluskwa. Ten niezwykle uciążliwy owad był już prawie w całości wytępiony, jednak z biegiem czasu stał się odporny na wszelkiego rodzaju środki owadobójcze. Również liczne i coraz chętniej odbywane podróże międzynarodowe przyczyniają się do roznoszenia pluskiew po całym świecie. Jak wygląda pluskwa? Czym […]

Read More
Co to jest ciecierzyca. Jakie właściwości ma cieciorka?
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Co to jest ciecierzyca? Jakie właściwości ma cieciorka?

Cieciorka i ciecierzyca to rośliny strączkowe. Ich nazwa brzmi podobnie, a co więcej zbliżone są również pod względem smaku i wyglądu. Z tego też powodu często zastanawiamy się, czy to jest to samo? Warto wiedzieć, że obie należą do roślin z rodziny bobowatych, ale stanowią dwa odrębne gatunki. Sprawdź, czym jest ciecierzyca oraz jakie właściwości […]

Read More