Laryngolog (Otolaryngolog) – Czym jest badanie laryngologiczne?

Przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń, niezwykle istotna jest dokładna diagnostyka naszego organizmu. Jeżeli dolegliwości dotyczą gardła, nosa, bądź uszu, powinniśmy wziąć pod uwagę wizytę u doświadczonego laryngologa. Sprawdź, czym jest badanie laryngologiczne i czy jest się czego obawiać.

Spis treści:

 1. Otorynolaryngologia
 2. Laryngologia – podział
 3. Objawy, które powinny skłonić do wizyty u laryngologa
 4. Czym jest badanie laryngologiczne?

OtorynolaryngologiaOtorynolaryngologia

Otorynolaryngologia, to trudne słowo budzi  strach, a co więcej ciężko je zapamiętać. Z tego też powodu częściej słyszymy potoczną nazwę tej dziedziny jaką jest laryngologia. Wiele osób zapytanych kim jest laryngolog, odpowiedziałoby zapewne, że jest to lekarz od uszu. Jest w tym odrobina prawdy, jednak laryngolog nie zajmuje się tylko uszami, ale również nosem, gardłem, krtanią i innymi narządami w obrębie głowy i szyi.

W zakres prac otolaryngologa wchodzi również chirurgia szczęki, zabiegi endoskopowe przełyku, chirurgia rekonstrukcyjna oraz dolegliwości ze strony dolnych dróg oddechowych.

Laryngologia – podział

Laryngologia dzieli się na kilka specjalności.

Foniatria i audiologia

Foniatria i audiologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń głosu, języka i mowy, a także wszelkiego rodzaju zaburzeń narządu słuchu, które przyczyniają się do nieprawidłowego rozwoju mowy. Problem ten dotyczy zazwyczaj osób zmagających się z głuchotą wrodzoną lub pourazową.

Rynologia

Rynologia  jest dziedziną zajmującą się fizjologią, diagnozowaniem oraz leczeniem nosa i zatok przynosowych. Nos i zatoki stanowią początkowy odcinek dróg oddechowych, dlatego ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Narząd ten odpowiada nie tylko za węch, ale również pełni szereg funkcji. Należą do nich m.in. oczyszczanie powietrza, ochrona przed cząstkami organicznymi i nieorganicznymi, czy też wzmacnianie i nadawanie barwy głosu.

Chirurgia podstawy czaszki

Otolaryngolog zajmuje się również chirurgią podstawy czaszki. Jej zadaniem jest leczenie nowotworów, które pochodzą z tkanek zewnątrzczaszkowych, krtani, zatok przynosowych, a także guzów wewnątrzczaszkowych w okolicach opon mózgu, przysadki, nerwów czaszkowych i naczyń krwionośnych. Jest to jedna z najtrudniejszych specjalności, jednak dobry laryngolog charakteryzuje się znakomitą znajomością anatomii  i jest w stanie prawidłowo wykonać zabieg.

Onkologia laryngologiczna

Ostatnią specjalnością jest onkologia laryngologiczna, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów przełyku, oraz innych narządów w obrębie głowy i szyi.

Laryngologia podział

Sprawdź informacje na temat wrzodów żołądka

Objawy, które powinny skłonić do wizyty u laryngologa

Na badanie laryngologiczne decydujemy się zazwyczaj wtedy, kiedy przez dłuższy czas zmagamy się z dolegliwościami dotyczącymi uszu, gardła lub nosa. Niestety w większości przypadków objawy świadczące o schorzeniach wymagających konsultacji u laryngologa są przez nas bagatelizowane. Leczymy je samoczynnie, licząc, że kiedyś w końcu miną. Warto wiedzieć, jakie symptomy wskazują, że  powinniśmy udać się do gabinetu otolaryngologicznego.

Objawy wymagające konsultacji u laryngologa to:
 • Nawracające i przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych,
 • Wydzielina z nosa lub ucha,
 • Zaburzenia równowagi,
 • Utrata smaku lub węchu,
 • Ból ucha,
 • Pogorszenie słuchu,
 • Szum w uszach,
 • Krwawienie z nosa,
 • Pogorszenie lub utrata słuchu,
 • Chrapanie,
 • Problemy z migdałkami,
 • Zaburzenia połykania,
 • Guzy w okolicach szyi i głowy.

Jesteś ciekawy czym jest strach? Sprawdź!

Czym jest badanie laryngologiczne?

Badanie laryngologiczne powinno zostać przez nas poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Pozwala to na skuteczniejszą diagnozę oraz zapobiega uczuciu dyskomfortu. Zaleca się dokładne usunięcie woskowiny z uszu oraz umycie zębów i języka. Warto również zabrać wszystkie wykonane badania, które mogłyby przyczynić się do rozpoznania schorzenia natury laryngologicznej.

Niezbędna jest także lista zażywanych przez nas leków. Informacja ta może być istotna w przypadku, kiedy lekarz laryngolog zdecyduje się na zastosowanie leczenia farmakologicznego.

Laryngolog dostosowuje rodzaj badania do schorzenia, z jakim przyszliśmy, jednak nie ma się czego bać, ponieważ jest to całkowicie bezbolesne. Podczas diagnozowania kluczową rolę odgrywa sprzęt optyczny, dzięki któremu lekarz może przyjrzeć się dokładnie wszystkim mikrostrukturą. Ludzkie oko nie jest w stanie zrobić tego z taką dokładnością. W gabinecie otolaryngologicznym spotykamy najczęściej: otoskop, endoskop oraz  mikroskop.

W rzadkich przypadkach wymagane jest wykonanie rentgena bądź tomografii komputerowej.

Cukinia - właściwości, wartości odżywcze i witaminy
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Cukinia – właściwości, wartości odżywcze i witaminy

Cukinia jest podstawowym składnikiem wielu potraw. Cenimy ją zarówno ze względu na jej walory smakowe, jak i wartości odżywcze, które odpowiadają za  nasze dobre samopoczucie.  Jako że zawiera niewielką ilość kalorii, jest szczególnie polecana dla osób przebywających na diecie. Sprawdź, jakich wartości odżywczych i witamin dostarcza cukinia oraz jakie są jej właściwości.

Read More
Ziemniaki - Właściwości i rodzaje ziemniaków
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Ziemniaki – Właściwości i rodzaje ziemniaków

Ziemniaki często bywają jedynie dodatkiem do głównego dania i uważamy je za zbędny składnik naszej diety. Chociaż są niezwykle popularne,  bywają również niedocenione. Ciągle zbyt mało mówi się  o wartościach zdrowotnych, jakie niesie za sobą regularne spożywanie tego warzywa, przez co dużo ludzi myśli, że eliminując je z diety, niczego nie traci. Niestety jest to […]

Read More
natura Nowe Popularne

Szynszyle – Ile żyje, ceny szynszyli

Szynszyle – te małe, słodkie gryzonie zyskują swoich zwolenników na całym świecie. W środowisku naturalnym spotkamy je w Ameryce Południowej, jednak coraz częściej trzymamy je również w naszych domach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup nowego domownika, warto zaznajomić się z ich specyfiką, ponieważ mimo tego, że ich hodowla nie jest raczej trudna, to potrzebują […]

Read More