Kalkulator promili – dokładny kalkulator ilość alkoholu we krwi online

Czasami w życiu zdarzają się momenty, w których pilnie musimy wsiąść za kółko, a wtedy uświadamiamy sobie, że przecież wypiliśmy. Może to być tylko jedno piwo wypite jakiś czas temu lub kilka drinków spożytych poprzedniego wieczora. Niezależnie od sytuacji zaczynamy zastanawiać się nad tym, czy jesteśmy już całkiem trzeźwi, czy może jednak w naszej krwi nadal znajdują się promile. W celu rozwiania wątpliwości pomocny może okazać się kalkulator promili. Czym jest wirtualny alkomat i jakie dane są niezbędne do oszacowania zawartości promili we krwi?

Spis treści:

 1. Czym jest kalkulator promili i w jaki sposób działa?
 2. Kalkulator promili – dane niezbędne do obliczenia ilości promili w krwi
 3. Ile promili mogę mieć, by jechać samochodem?
 4. Jaki wpływ ma alkohol na organizm człowieka?
 5. Stężenie alkoholu we krwi – zatrucie alkoholowe

Czym jest kalkulator promili i w jaki sposób działa?Kalkulator promili

Kalkulator promili jest narzędziem online, które służy do obliczania orientacyjnej zawartości promili we krwi. Działa w oparciu o standardowe jednostki alkoholu (SJA). W Polsce przyjmuje się, że 1 SJA to 10 gram czystego alkoholu, co daje nam odpowiednio 100 ml wina, 250 ml piwa oraz 30 ml wódki.

Jak powszechnie wiadomo, pozbywanie się promili z organizmu jest procesem przebiegającym znacznie wolniej od ich wchłaniania. Przeciętny człowiek w ciągu 3 godzin spala od 20 do 30 g czystego alkoholu. Wartości te jednak mogą ulegać zmianie, ponieważ każdy organizm posiada inny metabolizm alkoholu. Niezwykle istotne okazuje się również to, czy promile zostały spożyte po posiłku, czy na pusty żołądek.

Fakt ten sprawia, że kalkulator trzeźwości podaje jedynie szacowaną zawartość alkoholu we krwi, przez co nie może stanowić głównego źródła kontroli trzeźwości. Jeżeli nie jesteś pewien, co do zawartości promili w Twoim organizmie, nie wsiadaj za kółko lub po prostu skorzystaj z profesjonalnego alkomatu.

Sprawdź też: Strach – czego się boimi?

Kalkulator promili – dane niezbędne do obliczenia ilości promili w krwi

Stężenie alkoholu w naszym organizmie wyrażane jest w promilach (‰), a 1 promil, to 100 mg alkoholu w 1 dl krwi. Zależne jest od rodzaju i ilości spożytego trunku, ale również od tempa picia. Szybkie wypicie dużej ilości alkoholu skutkuje zwiększeniem jego stężenia we krwi.

Z tego też względu kalkulator alkoholowy oszacowuje zawartość promili we krwi na podstawie takich danych, jak:

 • płeć,
 • wiek,
 • waga,
 • wzrost,
 • typ sylwetki,
 • rodzaj oraz ilość spożytego alkoholu,
 • czas, w którym alkohol został spożyty.

Pamiętaj o tym, że kalkulator alkoholu pozwala prześledzić czas trzeźwienia, jednak mimo podawania tak wielu danych, nigdy nie zastąpi tradycyjnego alkomatu.

Ile promili mogę mieć, by jechać samochodem?

Nasze dobre samopoczucie nie wystarczy do tego, aby móc kierować pojazdem. Nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy całkowicie trzeźwi, w naszym organizmie nadal może znajdować się alkohol. W Polsce prawo jest dosyć restrykcyjne i zakłada, że dopuszczalna norma alkoholu we krwi, to zaledwie 0,2 promila, gdzie w większości krajów spotyka się wartość 0,5 promila.

Według prawa normy upojenia alkoholowego wyglądają następująco:

Ilość promili a konsekwencje prawne
Od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ Stan po spożyciu Wykroczenie
Powyżej 0,5 ‰ Nietrzeźwość Przestępstwo

Jaki wpływ ma alkohol na organizm człowieka?

Każda ilość spożytego alkoholu wywiera wpływ na ludzki organizm. Za bezpieczne uznaje się spożycie do 0,5 ‰, co daje nam 6 porcji alkoholu w przypadku mężczyzn, a 4 w przypadku kobiet. Maksymalne stężenie alkoholu we krwi występuje od 20 do 60 minut po spożyciu.

W zależności od ilości promili znajdujących się w naszym organizmie zaobserwujemy następujące objawy:

Zawartość alkoholu Objawy
0,3 ‰ Rozluźnienie, rozproszenie, poprawa humoru
0,8 ‰ Zaburzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, pobudliwość
1,5 ‰ Opóźnienie czasu reakcji, agresja, zaburzenia równowagi
2 ‰ Senność, zaburzenia mowy, luki w pamięci
4 ‰ Senność, zaburzenia świadomości, możliwość zapadnięcia w śpiączkę
4-5 ‰ Zatrucie, śmierć

Stężenie alkoholu we krwi – zatrucie alkoholowe

Zbyt duża ilość alkoholu we krwi prowadzi do zatrucia alkoholowego, które niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, a w niektórych przypadkach nawet śmierć. Już od dawna próbuje się oszacować maksymalną dla człowieka dawkę etanolu, jednak ze względu na indywidualne uwarunkowania dla każdej osoby będzie ona inna.

Statystycznie przyjmuje się, że maksymalna dawka alkoholu dla osoby dorosłej wynosi 5 ‰, a dla dziecka 3‰. W praktyce zdarzają się osoby przekraczające te normy nawet dwukrotnie.

Zatrucie alkoholowe często bywa mylone ze stanem nietrzeźwości lub kacem, dlatego warto wiedzieć jak odróżnić te trzy sytuacje.

W przypadku zatrucia oprócz tradycyjnych objawów upojenia zauważymy:

 • I stopień zatrucia – pobudzenie, problemy z równowagą i mówieniem, dziwne zachowanie,
 • II stopień zatrucia – osłabienie, przyspieszona akcja serca, senność, zaburzenia świadomości, wymioty,
 • III stopień zatrucia – utrata świadomości, brak kontroli nad zachowaniem i fizjologią, drgawki,
 • IV stopień zatrucia – śpiączka, hipotermia, problemy z oddychaniem.

Ćwiczenia na brzuch - jakie ćwiczenia na brzuch i trening
Nowe Popularne Zdrowie

Ćwiczenia na brzuch – Jakie ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia i trening

Każdy z nas marzy o idealnej sylwetce. Pod tym pojęciem kryje się zazwyczaj płaski i umięśniony brzuch, który jest zmorą większości osób. To właśnie na nim w pierwszej kolejności odkładana jest tkanka tłuszczowa. Wystarczy chwila nieuwagi i na ciele zaczynają być widoczne pierwsze fałdki tłuszczu. Aby osiągnąć wymarzony efekt, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki […]

Read More
Ciąża i Dziecko Nowe Popularne

Sex porady i pytania – wszystko o seksie, pytania o seksie

Pomimo faktu, że coraz częściej mówi się o tym, że seks jest niezwykle istotny i powinno się o nim rozmawiać, wiele osób nadal traktuje go jak temat tabu. Wyrażanie się o nim z otwartością jest dla nas często bardzo trudne, przez co zwykle nasze obawy i pytania chowamy gdzieś na dnie umysłu. Niedosyt, brak spełnienia […]

Read More
Masło klarowane
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Masło Klarowane – Jak zrobić masło klarowane? Czy jest zdrowe?

W ostatnich czasach popularne są liczne rozważania na temat tego,  czy masło jest zdrowe. Różnorodne źródła przypisują odmienne analizy, przez co często trudno nam podjąć decyzję co do zakupu odpowiedniego produktu. Jak sytuacja ma się w przypadku masła klarowanego? Dowiedz się, jak zrobić masło klarowane oraz poznaj jego właściwości.

Read More