Kalendarz dni płodnych – Jak obliczać dni płodne? Kalendarz owulacji

Kalendarz dni płodnych - jak obliczyć dni płodne, kalendarz owulacji

Jeśli chcemy zajść w ciążę lub po prostu jej uniknąć pomocne może okazać się korzystanie z kalendarza dni płodnych i owulacji. Jest to narzędzie, które pozwala rozplanować współżycie, a tym samym uniknąć rozczarowania. Dowiedz się, w jaki sposób działa kalendarz oraz jak obliczyć dni płodne.

Spis treści:

 1. Dni płodne – kiedy przypadają?
 2. Jak obliczyć dni płodne?
 3. Objawy owulacji
 4. Kalendarz dni płodnych

Dni płodne – kiedy przypadają?Dni płodne - kiedy przypadają

Niezwykle ważne jest to, aby kobieta wiedziała, kiedy ma dni płodne, a kiedy niepłodne. Z pewnością każda z nas jest świadoma tego, że nasz organizm funkcjonuje w tzw. cyklach. Ich zadaniem jest wyprodukowanie dojrzałej komórki jajowej, która uwolni pęcherzyk Graafa zmierzający do jajowodu i gotowy do zapłodnienia przez plemniki. Zazwyczaj cykl ten trwa 28 dni, jednak kwestia ta jest mocno indywidualna, gdyż zdarzają się zarówno cykle krótsze, jak i dłuższe. Za normę uważa się okres od 21 do 32 dni.

W każdym z tych przypadków ustalenie dni płodnych nie jest niczym skomplikowanym, gdyż wystarczy jedynie obliczyć, kiedy przypada nam owulacja. Jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy znamy terminy swojej miesiączki przez co najmniej trzy ostatnie miesiące.

Największe szanse na zajście w ciąże przypadają na okres od 3 dni przed  do 1 dnia po owulacji. Termin ten jest taki krótki dlatego, że komórka jajowa żyje jedynie dobę, a plemniki przeżywają około 3 dni, jednak sporadycznie czas ten wydłuża się nawet do 5 dni.

Jak obliczyć dni płodne?

Aby określić, kiedy przypadają nam dni płodne, musimy od najkrótszego cyklu odjąć 18 dni, natomiast od najdłuższego 11 dni. Wyznaczy to nam zakres dni, w których może dojść do zapłodnienia. Należy jednak pamiętać o tym, że są to jedynie dane szacunkowe, które czasami mogą różnić się od rzeczywistości, gdyż zazwyczaj cykl nie jest idealnie równy, a data jajeczkowania może ulec zmianie.

Na przesunięcie owulacji może wpłynąć przede wszystkim:

Objawy owulacji

Kalendarz owulacji nie będzie skutecznym sposobem, jeżeli nie będziemy umieć obserwować swojego ciała. Jest to niezmiernie ważne, gdyż tylko to pozwoli nam dokładnie określić termin owulacji. Jako że jajeczkowanie jest jedną z najważniejszych faz całego cyklu menstruacyjnego, nie pozostaje bez wpływu dla naszego organizmu. Może to być kluczowe zwłaszcza przy nieregularnym miesiączkowaniu.

Każda kobieta owulację przechodzi w sposób indywidualny, dlatego objawy dotyczące tej fazy mogą różnić się między sobą. O zbliżającym się terminie jajeczkowania świadczyć może:

 • ból owulacyjny zlokalizowany w obrębie jajników,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • przezroczysty śluz o rzadkiej konsystencji,
 • podwyższone libido,
 • wrażliwe piersi,
 • plamienie,
 • gorsze samopoczucie,
 • zawroty głowy,
 • nudności.

Sprawdź również gdzie jest punkt G u mężczyzn

Kalendarz dni płodnych

Kalendarz dni płodnych ukazuje nam poszczególne fazy całego cyklu miesiączkowego. Potocznie nazywamy go kalendarzykiem małżeńskim, gdyż stosuje się go zazwyczaj przy planowaniu rodziny. Aby zrozumieć sposób jego działania, trzeba dobrze poznać tryb funkcjonowania organizmu kobiety i nauczyć się obliczać termin, na który przypadają dni płodne.

Skuteczne może okazać się w tym wypadku skorzystanie z kalkulatora dni płodnych. Jak ma on nam pomóc określić dni płodne? Kalkulator to dokładny sposób automatycznego wyznaczenia owulacji. Narzędzie oblicza nam dni płodne oraz niepłodne. Aby z niego skorzystać, musimy jednak znać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz średnią długość trwania cyklu.

Aby obliczyć dni płodne, kalendarz może okazać się jednak niewystarczający, a to wszystko za sprawą różnych długości poszczególnych cykli. Metoda ta pozwala jedynie orientacyjnie określić dni płodne,  z tego też powodu zaleca się, aby korzystać z niej tylko wtedy, kiedy planujemy rodzicielstwo. Niewskazane jest zatem traktować jej jako jedynego narzędzia zapobiegania ciąży.

Poniższa tabela przedstawia przykładowy sposób działania kalendarza dni płodnych.

Styczeń 2021
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Legenda
🟨 dni płodne 🟦 miesiączka

Ćwiczenia na brzuch - jakie ćwiczenia na brzuch i trening
Nowe Popularne Zdrowie

Ćwiczenia na brzuch – Jakie ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia i trening

Każdy z nas marzy o idealnej sylwetce. Pod tym pojęciem kryje się zazwyczaj płaski i umięśniony brzuch, który jest zmorą większości osób. To właśnie na nim w pierwszej kolejności odkładana jest tkanka tłuszczowa. Wystarczy chwila nieuwagi i na ciele zaczynają być widoczne pierwsze fałdki tłuszczu. Aby osiągnąć wymarzony efekt, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki […]

Read More
Ciąża i Dziecko Nowe Popularne

Sex porady i pytania – wszystko o seksie, pytania o seksie

Pomimo faktu, że coraz częściej mówi się o tym, że seks jest niezwykle istotny i powinno się o nim rozmawiać, wiele osób nadal traktuje go jak temat tabu. Wyrażanie się o nim z otwartością jest dla nas często bardzo trudne, przez co zwykle nasze obawy i pytania chowamy gdzieś na dnie umysłu. Niedosyt, brak spełnienia […]

Read More
Masło klarowane
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Masło Klarowane – Jak zrobić masło klarowane? Czy jest zdrowe?

W ostatnich czasach popularne są liczne rozważania na temat tego,  czy masło jest zdrowe. Różnorodne źródła przypisują odmienne analizy, przez co często trudno nam podjąć decyzję co do zakupu odpowiedniego produktu. Jak sytuacja ma się w przypadku masła klarowanego? Dowiedz się, jak zrobić masło klarowane oraz poznaj jego właściwości.

Read More