Chrom nie tylko na odchudzanie – rola chromu w organizmie

chrom

Chrom jest to rodzaj pierwiastka śladowego, który ważny jest dla zdrowia człowieka jednak w dużych ilościach może być szkodliwy. Dostarczany w bezpiecznych dawkach potrafi wpływać korzystnie na nasz metabolizm. Szczególnie w przypadku glukozy, białek i kwasów tłuszczowych. Może on też posłużyć nam za środek, który po dodaniu do suplementów diety będzie wspomagaczem przy odchudzaniu.

Spis treści:

1. Właściwości chromu
2. Cukrzyca
3. Odchudzanie
4. Objawy niedoboru chromu
5. Chrom – źródła w żywności


Właściwości chromu

W 1797 roku odkryto chrom, ale dopiero badania przeprowadzone w późniejszych latach pokazały, że chrom w organizmie człowieka jest bardzo ważny, gdyż bierze on udział w wielu procesach. Jednak ostatnie publikacje na temat tego pierwiastka podważają wcześniejsze stwierdzenia pokazując, że chrom ma też działania negatywne i w dużych ilościach może być szkodliwy dla naszego organizmu. Chrom to pierwiastek występujący pod dwiema postaciami chrom III, czyli chrom na III stopniu utlenienia. Jest to rodzaj mikroelementu, który występuje w żywności. Uważany jest ona za jeden z ważniejszych składników diety. Natomiast druga postać pierwiastka to chrom VI. Jest to toksyczna substancja dla człowieka, którawykorzystywana jest w różnych gałęziach przemysłu. Pierwiastek ten ma potwierdzone działanie rakotwórcze.

Cukrzyca

Chrom, a cukrzyca. Jaki wpływ mają składniki zawarte w chromie na cukrzyce? Chrom chroni przed cukrzycą typu 2 oraz wspomaga regulacje glukozy we krwi. Gdy posiadamy odpowiednią ilość chromu w organizmie to insulina dostarczana do naszego organizmu jestprzez niego lepiej wykorzystywana i osiąga ona odpowiedni poziom. Badania kliniczne wykazały, że u osób stosujących suplementy diety, które zawierają chrom doszło do obniżenia poziomu glukozy w organizmie na czczo oraz do wzrostu jej tolerancji i obniżenia poziomu insuliny.

Odchudzanie

Chrom, a odchudzanie. Jaki wpływ ma tego typu pierwiastek na naszą wagę? Jeden z najprostszych sposobów na utratę masy to zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. Chrom w tym przypadku odpowiada za regulacje poziomu cukru we krwi. Hamuje napady wilczego głodu, zmniejsza apetyt nawet na słodycze. Chrom przyczynia się też do szybszego spalania tłuszczów.

chrom - odchudzanie

Objawy niedoboru chromu

Skutki niedoboru tego pierwiastka mogą nieść ze sobą konsekwencje zdrowotne. Pierwsze objawy, jakie możemy zaobserwować to ból głowy oraz drażliwość. Co w późniejszym czasie może przyczynić się do wystąpienia niepokoju oraz przewlekłego zmęczenia. Możemy też zaobserwować wzmożony apetyt na słodycze co wiąże się z częstym podjadaniem. Przyczyną tego może być niski poziom chromu.

Chrom – źródła w żywności

Produkt Zawartość chromu w µg
kakao, proszek 173
szpinak 9,3
chleb żytni razowy 5,3
wieprzowina, schab 5,3
kasza gryczana 1,4
orzechy włoskie 1,2
brokuły 1,0
jabłko 0,7
jaja kurze całe 0,465

Sprawdź też: Przelicznik miar kuchennych

Chrom obecny jest w wielu produktach spożywczych, a najczęściej możemy go znaleźć w pełnoziarnistych produktach zbożowych takich jak drożdżach, jajkach i mięsie. Jeśli nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana to pokrycie dziennego zapotrzebowania na chrom nie powinno stanowić większego problemu. Możemy także stosować suplementy bogate w chrom. Bardzo często możemy znaleźć tego typu pierwiastek w lekach na odchudzanie, które są reklamowane w telewizji.

Ćwiczenia na brzuch - jakie ćwiczenia na brzuch i trening
Nowe Popularne Zdrowie

Ćwiczenia na brzuch – Jakie ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia i trening

Każdy z nas marzy o idealnej sylwetce. Pod tym pojęciem kryje się zazwyczaj płaski i umięśniony brzuch, który jest zmorą większości osób. To właśnie na nim w pierwszej kolejności odkładana jest tkanka tłuszczowa. Wystarczy chwila nieuwagi i na ciele zaczynają być widoczne pierwsze fałdki tłuszczu. Aby osiągnąć wymarzony efekt, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki […]

Read More
Ciąża i Dziecko Nowe Popularne

Sex porady i pytania – wszystko o seksie, pytania o seksie

Pomimo faktu, że coraz częściej mówi się o tym, że seks jest niezwykle istotny i powinno się o nim rozmawiać, wiele osób nadal traktuje go jak temat tabu. Wyrażanie się o nim z otwartością jest dla nas często bardzo trudne, przez co zwykle nasze obawy i pytania chowamy gdzieś na dnie umysłu. Niedosyt, brak spełnienia […]

Read More
Masło klarowane
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Masło Klarowane – Jak zrobić masło klarowane? Czy jest zdrowe?

W ostatnich czasach popularne są liczne rozważania na temat tego,  czy masło jest zdrowe. Różnorodne źródła przypisują odmienne analizy, przez co często trudno nam podjąć decyzję co do zakupu odpowiedniego produktu. Jak sytuacja ma się w przypadku masła klarowanego? Dowiedz się, jak zrobić masło klarowane oraz poznaj jego właściwości.

Read More