Chrom nie tylko na odchudzanie – rola chromu w organizmie

chrom

Chrom jest to rodzaj pierwiastka śladowego, który ważny jest dla zdrowia człowieka jednak w dużych ilościach może być szkodliwy. Dostarczany w bezpiecznych dawkach potrafi wpływać korzystnie na nasz metabolizm. Szczególnie w przypadku glukozy, białek i kwasów tłuszczowych. Może on też posłużyć nam za środek, który po dodaniu do suplementów diety będzie wspomagaczem przy odchudzaniu.

Spis treści:

1. Właściwości chromu
2. Cukrzyca
3. Odchudzanie
4. Objawy niedoboru chromu
5. Chrom – źródła w żywności


Właściwości chromu

W 1797 roku odkryto chrom, ale dopiero badania przeprowadzone w późniejszych latach pokazały, że chrom w organizmie człowieka jest bardzo ważny, gdyż bierze on udział w wielu procesach. Jednak ostatnie publikacje na temat tego pierwiastka podważają wcześniejsze stwierdzenia pokazując, że chrom ma też działania negatywne i w dużych ilościach może być szkodliwy dla naszego organizmu. Chrom to pierwiastek występujący pod dwiema postaciami chrom III, czyli chrom na III stopniu utlenienia. Jest to rodzaj mikroelementu, który występuje w żywności. Uważany jest ona za jeden z ważniejszych składników diety. Natomiast druga postać pierwiastka to chrom VI. Jest to toksyczna substancja dla człowieka, którawykorzystywana jest w różnych gałęziach przemysłu. Pierwiastek ten ma potwierdzone działanie rakotwórcze.

Cukrzyca

Chrom, a cukrzyca. Jaki wpływ mają składniki zawarte w chromie na cukrzyce? Chrom chroni przed cukrzycą typu 2 oraz wspomaga regulacje glukozy we krwi. Gdy posiadamy odpowiednią ilość chromu w organizmie to insulina dostarczana do naszego organizmu jestprzez niego lepiej wykorzystywana i osiąga ona odpowiedni poziom. Badania kliniczne wykazały, że u osób stosujących suplementy diety, które zawierają chrom doszło do obniżenia poziomu glukozy w organizmie na czczo oraz do wzrostu jej tolerancji i obniżenia poziomu insuliny.

Odchudzanie

Chrom, a odchudzanie. Jaki wpływ ma tego typu pierwiastek na naszą wagę? Jeden z najprostszych sposobów na utratę masy to zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. Chrom w tym przypadku odpowiada za regulacje poziomu cukru we krwi. Hamuje napady wilczego głodu, zmniejsza apetyt nawet na słodycze. Chrom przyczynia się też do szybszego spalania tłuszczów.

chrom - odchudzanie

Objawy niedoboru chromu

Skutki niedoboru tego pierwiastka mogą nieść ze sobą konsekwencje zdrowotne. Pierwsze objawy, jakie możemy zaobserwować to ból głowy oraz drażliwość. Co w późniejszym czasie może przyczynić się do wystąpienia niepokoju oraz przewlekłego zmęczenia. Możemy też zaobserwować wzmożony apetyt na słodycze co wiąże się z częstym podjadaniem. Przyczyną tego może być niski poziom chromu.

Chrom – źródła w żywności

Produkt Zawartość chromu w µg
kakao, proszek 173
szpinak 9,3
chleb żytni razowy 5,3
wieprzowina, schab 5,3
kasza gryczana 1,4
orzechy włoskie 1,2
brokuły 1,0
jabłko 0,7
jaja kurze całe 0,465

Sprawdź też: Przelicznik miar kuchennych

Chrom obecny jest w wielu produktach spożywczych, a najczęściej możemy go znaleźć w pełnoziarnistych produktach zbożowych takich jak drożdżach, jajkach i mięsie. Jeśli nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana to pokrycie dziennego zapotrzebowania na chrom nie powinno stanowić większego problemu. Możemy także stosować suplementy bogate w chrom. Bardzo często możemy znaleźć tego typu pierwiastek w lekach na odchudzanie, które są reklamowane w telewizji.

Truskawka
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Truskawka – Właściwości zdrowotne truskawki (truskawki kcal)

Już wkrótce rusza sezon na truskawki. Niemal każdy zachwyca się ich smakiem i aromatem, co uważa się za główny walor tego owocu. Spożywamy je zarówno w postaci świeżego, soczystego produktu, jak i w postaci różnego rodzaju przetworów. Zanim jednak sięgniemy po truskawki, warto pogłębić wiedze na ich temat i dowiedzieć się jakie wartości ze sobą […]

Read More
Nowe Popularne Zdrowie

Pluskwa – Objawy ugryzienia pluskwy łóżkowej

W ostatnich latach coraz więcej osób zauważa, że w ich domu żeruje pluskwa. Ten niezwykle uciążliwy owad był już prawie w całości wytępiony, jednak z biegiem czasu stał się odporny na wszelkiego rodzaju środki owadobójcze. Również liczne i coraz chętniej odbywane podróże międzynarodowe przyczyniają się do roznoszenia pluskiew po całym świecie. Jak wygląda pluskwa? Czym […]

Read More
Co to jest ciecierzyca. Jakie właściwości ma cieciorka?
Diety i Żywienie Nowe Popularne

Co to jest ciecierzyca? Jakie właściwości ma cieciorka?

Cieciorka i ciecierzyca to rośliny strączkowe. Ich nazwa brzmi podobnie, a co więcej zbliżone są również pod względem smaku i wyglądu. Z tego też powodu często zastanawiamy się, czy to jest to samo? Warto wiedzieć, że obie należą do roślin z rodziny bobowatych, ale stanowią dwa odrębne gatunki. Sprawdź, czym jest ciecierzyca oraz jakie właściwości […]

Read More